SGDF: Hurşit Külter’i sağ aldınız sağ istiyoruz

SGDF, 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Külter’in akıbetini sordu. Gözaltında kayıplara karşı mücadeleyle sembolleşen Galatasaray Meydanı’ndan, “sağ aldınız sağ istiyoruz” şeklinde seslenen SGDF, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yönetici Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

hursit kulter-2-sirnak-kaybedilme copy

Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen sosyalistler, “Suruç’un failleri Hurşit Külter’i kaybetmeye çalışıyor” yazılı pankartı açtı, Külter’in fotoğraflarını taşıdı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis üyesi Beycan Taşkıran ile DİSK yöneticisi Kanber Saygılı’nın da katıldığı eylemde açıklama yapan SGD üyesi Sıla Kaymak, “Hurşit Külter’i sağ aldınız sağ istiyoruz” dedi.

Şırnak’ta 14 Mart tarihinde başlatılan soykırım saldırılarını hatırlatan Kaymak, Bahçelievler Mahallesi’ndeki evinde ikamet eden Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınmadığına dikkat çekti.

‘SORUŞTURMADAN HALA BİR SONUÇ ÇIKMADI’

Külter’in, ailesine gönderdiği mesajda etrafının askerler tarafından sarılı olduğunu belirterek, “hakkınızı helal edin” dediğini hatırlatan Kaymak, “Bu konuşmanın hemen ardından operasyonlara katılan kolluk elemanlarının kullandığı iddia edilen ‘BÖF@Tweet_Guneydogu” twitter hesabından Hurşit Külter’in gözaltına alındığı bilgisi verilmiş ve şimdi sorguya alındığı yazılmıştır” dedi.

Külter’in babası, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) ve siyasi partilere ve demokratik kitle örgütlerine çağrıda bulunduğunu hatırlatan Kaymak, “Oğlunun faili meçhul bir cinayete kurban gitmesinden korktuğunu, tüm kurum ve kuruluşların acil başvurular yapmasını istemiştir” şeklinde konuştu.

İHD aracılığıyla Uluslararası Af Örgütü’ne, Birleşmiş Milletler’e, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulduğunu söyleyen Kaymak, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmadan hala bir sonuç çıkmamasına tepki gösterdi.

‘AKP HÜKÜMETİ TÜM FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN BAŞ SORUMLUSUDUR’

HDP Genel Merkezi Enformasyan Masası’na göre, Kürt il ve ilçelerinde bugüne kadar 64 kez ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının toplamda 962 günü bulduğunu ve ablukaların halen devam ettiği Cizre, Silopi, İdil, Şırnak, Yüksekova, Nusaybin ve Sur’da bu süreçte 688 kişinin yaşamını yitirdiğinin bilgisini veren Kaymak, “Daha önceki ablukalarla birlikte yaşamını yitiren 32 kişi ile birlikte Temmuz 2015’ten bu yana 283 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Ablukaya alınan Kürt illerinde yaşanılanlardan, avukatların ve insan hakları savunucularının bilgi alamadığını kaydeden Kaymak, “AKP hükümeti tüm faili meçhul cinayetlerin, kayıpların baş sorumlusudur” şeklinde vurguladı.

Suruç katliamı faillerinin gizlendiğini yürüttükleri mücadeleyle açığa çıkardıklarını kaydeden Kaymak, sözlerine şöyle devam etti: “Suruç’ta bombalı saldırı yapılacağı haftalar öncesinden bilinmesine rağmen bu bombalı saldırının yapılması engellenmemiştir ve Suruç katliamının yaşanması sağlanmıştır. Hurşit Külter gözaltında! Sessiz kalırsak O’da katledilecektir. Hurşit Külter’in akıbetinin açıklanmasını istiyoruz.”

Tüm kamuoyuna dayanışma çağrısı yapan Kaymak, gözaltında kayıplara karşı mücadeleyle sembolleşen Galatasaray Meydanı’ndan, “Hurşit Külter’i sağ aldınız sağ istiyoruz!” şeklinde seslendi.

Açıklama, “Kaybedenler kaybedecek”, “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Sağ aldınız sağ istiyoruz” sloganlarıyla sonlandı. (ETHA)

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir