Aileler: Suruç ve Ankara katillerinin peşini bırakmamaya yeminliyiz

Suruç ve Ankara katliamlarında yakınlarını yitiren aileler, “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyasına destek çağrısı yaptı. Soruşturmaya ilişkin gizlilik kararının kaldırılmasını ve sorumluların yargılanmasını isteyen aileler, “Sonuna kadar adalet mücadelesini yürüteceğiz,ucu nereye giderse gitsin, katilin peşini bırakmamaya yeminliyiz” dedi.

Faşist DAİŞ çetesinin AKP-Saray iktidarının bilgisi dahilinde gerçekleştirdiği Suruç katliamının yıldönümü yaklaşırken, Suruç ve Ankara şehitlerinin aileleri adalet mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

SGDF’nin “Kobane’yi beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında yeniden inşa çalışmalarına katılmak isteyen devrimcilere yönelik DAİŞ katliamının aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için adalet mücadelesi sürüyor.

SGDF’nin başlattığı “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası Suruç ve Ankara katliamında yakınlarını yitiren aileler ile Barış Anneleri Meclisi’nin yanı sıra çok sayıda kurum tarafından destekleniyor.

SGDF: “Suruç için adalet, herkes için adalet”

20 Temmuz’un yıldönümü öncesinde gerçekleştirilen adalet arayışına ilişkin basın toplantısı esnasında ETHA’ya konuşan aileler, 10 değil 1000 ay geçse de sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

‘SONUNA KADAR ADALET MÜCADELESİNİ YÜRÜTECEĞİZ’

Suruç şehidi Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, 10 aydır acılarının hep aynı olduğunu kaydetti, “Gün geçtikçe acılarımız yoğunlaşıyor” dedi. Bedeli ne olursa olsun soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılana kadar mücadele edeceklerini söyleyen Yıldız, “Güvenlik zaafiyetinin nereden kaynaklandığını, kimin eliyle gerçekleştiğinin açıklanmasını istiyoruz. Ve biz her zaman bunun peşinde olacağız” diye vurguladı. Yıldız, şehit aileleri olarak sonuna kadar adalet mücadelesini yürüteceklerinini altını çizdi.

Suruç’ta katledilen oğlu Vatan Budak için adalet isteyen baba Murat Budak da “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının arkasında olduklarını kaydetti. Budak şöyle konuştu: “Gizlilik kararının kaldırılması, faillerin yargılanması için mücadele edeceğiz. 100 yıl geçse de buradayız.” Davanın peşinde olduklarını vurgulayan Budak, “Bizden sonra çocuklarımız mücadele edecek, Suruç için adalet herkes için adalet” dedi.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ, YEMİNLİYİZ’

Suruç şehidi Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan da SGDF’nin sonuna kadar yanında olduklarını vurguladı. Ucu nereye giderse gitsin Suruç davasının peşini bırakmayacaklarını kaydeden Özkan, “Yeminliyiz” dedi. Özkan şunları söyledi: “Barış güvercini oldular. Maalesef barışı istemeyen kişiler bunu hazmedemediler ve bu katliamı gerçekleştirdiler. Bu katliamın faili de bellidir.Suruç katliamının failleri yargılanana kadar adalet mücadelesini yürüteceğiz. Nereye giderse gitsin, katilin peşini bırakmayacağız.”

‘BARIŞ ANNELERİ OLARAK ONLARIN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Barış Anneleri Meclisi’nden Sultan Bozkurt, kampanyayı desteklediklerini ve SGDF ile dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti. Yıllardır sürdürülen kirli savaş politikalarında çocukların, kadınların katledildiği vurgulayan Bozkurt “Bu ülkeye yıllardır bir araya gelmemiz gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Demokrasi taleplerinin katliamlarla karşılandığına dikkat çeken Bozkurt, Alman Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımı yasasına ilişkin yasanın geçmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inkar dolu açıklamalarını hatırlattı. Bozkurt şöyle devam etti: “Dünyanın tarihi kirlidir. Türkiye daha da kötüye gidiyor. İnsanlar zulme uğruyor, gençler yozlaştırılıyor. İşte bu yüzden kampanyayı destekliyoruz. Kürtler derki, ‘Biz akşam yemeğiyiz başka ezilen halklar kahvaltı.’ Bunun için birlik lazımdır, beraberlik lazımdır. Birlikte olarak, mücadele yürütmeliyiz. Suruç ve Ankara şehitlerinin ailelerinin acısını anlıyoruz ve onlara söz veriyoruz. Biz, onların mücadelelerini sürdüreceğiz.”

‘SURUÇ İÇİN ADALET DEMEK ANKARA İÇİN ADALET DEMEKTİR’

10 Ekim 2015 tarihinda Ankara Garı önünde gerçekleştirilen katliam saldırısında hayatını kaybeden Meryem Bulut’un oğlu Adnan Bulut da adalet kampanyasını büyütme çağrısı yaptı. Ankara’da yakınlarını yitiren ailelerin SGDF ile dayanışma içinde olduğunu belirten Bulut, “Suruç için adalet demek, Ankara için adalet demek. Bu yüzden şuan ki kampanya çok önemli” dedi. Medyanın Saray’ın talimatıyla gerçekleştirilen katliamların üzerine gitmediğini belirten Bulut, katliamları unutturmamak için gündemde tutmak ve kamuoyu oluşturmak gerektiğini söyledi. Bulut, “Sosyalist gençlerin yaptığı bu etkinliği çok değerli buluyoruz. Yani katliamların olmaması adına katliamların failleri yargılansın diye bu kampanyayı destekliyoruz” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir