AKP-MİT güdümündeki çeteci: Bir ayağı Suriye’de diğer ayağı Şırnak’ta

MİT tarafından kurulup, Suriye savaşında kullanılan Sultan Abdulhamit Tugayları bünyesinde savaşan isimlerden biri olan Şaban Hanedan’ın, Facebook’tan yaptığı yer bildirimlerinde Şırnak’taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda gözükmesi, kentte yürütülen operasyonlarda bu çete üyelerinin kullanıldığının önemli bir kanıtı oldu.

saban_hanedan ceteci-sirnak-lazkiye

Devletin Kürdistan’a dönük soykırım saldırılarında “cihatçı” çeteleri kullandığını gözler önüne seren önemli bir iz yakalandı. Şırnak’ta devam eden soykırım saldırılarında Suriye ve Rojava’ya saldıran “cihatçı” çetelerin kullanıldığına dair son örnek, Şırnak’ta kontracılık faaliyeti yapan Hanedan ailesinin bireyi Şaban Haneden oldu.

Lazkiye kırsalındaki Türkmen Dağı civarında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kuruldukları bilinen Sultan Abdulhamit Tugayları bünyesinde faaliyet yürüten Şaban Hanedan, Şırnak’taki soykırım saldırılarına katıldığına dair fotoğrafları sosyal medya paylaşımlarında yayınladı.

Sosyal medya hesabı Facebook üzerinden 16 ve 24 Mayıs tarihlerinde yer bildirimi yapan çeteci Hanedan’ın, bildirim nokta ise Şırnak’taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı oldu.

Profili Suriye’de katıldığı savaşın kanıtları ile dolu

Şırnak İmam Hatip Lisesi mezunu olan Hanedan, kentte kontracılık faaliyetleri ile tanınan ve halk arasında “Hacı Nehmo” olarak bilinen Nimet Hanedan’ın torunu. MİT organizasyonu olan Sultan Abdulhamit Tugayları’nın saflarında savaşan Şaban Hanedan’ın sosyal medya hesabında yine Lazkiye ve Türkmen Dağı’nda çekilmiş fotoğraflar ve görüntüler de mevcut.

saban_hanedan ceteci-sirnak-lazkiye-2Edinilen bilgilere göre, Kürdistan’da soykırım saldırılarının başlamasından sonra söz konusu gruplardan bazıları, MİT üzerinden bölgeye getirildi. Şırnak’lı olan Hanedan’ın da kendisine bağlı birliklerle kentteki saldırılarda yer aldığı anlaşılıyor.

Kentteki soykırım saldırılarında, diğer özyönetim alanlarında olduğu gibi çetecilerin kullanıldığına dönük kimi iddialar ve görgü tanığı anlatımları daha önce de yansımıştı.

Son olarak 2 Nisan tarihinde DİHA’ya konuşan bir korucu, 40 çete üyesine ait cenazelerin Cizîr (Cizre) yolu üzerinde bulunan ve devlet güçleri tarafından kullanılan Şırnak Belediyesi’ne ait soğuk hava deposunda tutulduğunu dile getirmişti.

YPS/YPS-JIN Genel Koordinasyonu da yaptığı açıklamada, kentte DAİŞ ve türevi çete elemanlarının halka yönelik saldırılarda yer aldığını duyurmuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir