Anne Külter: Oğlumu sağ salim istiyorum

Cumartesi Anneleri 584. adalet arayışında, 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Külter’in nerede olduğunu sordu. Cumartesi Anneleri, ’90’lı yıllarda gözaltında kaybedilenler içinde. “bizde değil biz almadık” dendiğini hatırlatarak, Külter’in akıbetinin açıklanmasını istedi.

Cumartesi Anneleri 584. haftasında, 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, “Kayıplar belli failler nerede?” yazılı pankartı açtı, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıdı.

‘HURŞİT’İN AKİBETİNİ DERHAL AÇIKLAYIN’

Ailesine, “Geldiler hakkınızı helal edin” yazılı mesajı 27 Mayıs günü yollayan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in kardeşi Cahit Külter’in katıldığı ve annesi Kerime Külter’in ses kaydı gönderdiği 584. eylemde söz alan Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, “Hurşit Külter nerede?” dedi. Kırbayır, 36 yıl önce Cemil Kırbayır’ın gözaltına alındığının reddedilerek “firar etti” dendiğini hatırlattı. Yetkililere seslenen Kırbayır, “Hurşit’in akıbetini derhal açıklayın. Ailesine acı çektirmeyin” dedi.

‘O’NUN AİLESİ BİZE KATILMASIN’

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, “O’nun ailesi bize katılmasın” dedi. Aynı acıların yaşanmasını istemediğini vurgulayan Tosun, AKP hükümetine, “Hani sizin döneminizde bir şey olmuyordu! Peki Hurşit’e ne oldu? Hurşit nerede?” diye tepki gösterdi.

‘MADEM GÖZALTINDA DEĞİL NEREDE?’

Külter’in Kürdistan’dan gelen kardeşi Cahit Külter, ağabeyinin akıbetinin açıklanmasını istedi. Külter’in başına bir şey gelip gelmediğini bilmediklerini söyleyen Cahit Külter, yetkililerin neden bulmak için çalışmadıklarını sordu. Külter’in gözaltında olduğunun reddedildiğine tepki gösteren Cahit Külter, “Madem gözaltında değil, nerede?” diye sordu.

‘O’NU SAĞ SALİM İSTİYORUM’

Eyleme katılamayan anne Kerime Külter’in Kürtçe ses kaydı dinlendi. Anne Külter, “Devlet oğlumu sağ salim aldı” dedi. Oğlu Külter’den bir haftadan fazla bir süredir haber alamadıklarını söyleyen anne Külter, “Oğlum ahlaklı biridir. Adalet için çalıştı. Devlet oğlumu sağ aldı benden. O’nu sağ salim istiyorum” diye konuştu. Anne Külter, Hurşit Külter’in kendilerine sağ dönmesi için mücadele edeceğini söyledi.

‘HURŞİT KÜLTER NEREDE?’

Gözaltında kaybedilen Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, okuduğu 584. haftanın metninde “Hurşit Külter nerede?” diye sordu. Gözaltında olduğu reddedilen Külter’in Saray’a bağlı kolluk kuvvetlerinin twitter hesabından, fotoğrafı yayınlanarak gözaltında olduğu ve sorguya alındığının yazıldığını hatırlattı.

Görgü tanıklarının Külter’in özel harekatçılar tarafından gözaltına alındıktan sonra zırhlı bir araca bindirilerek, Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğünü kaydeden Tekiner; İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Şırnak Valiliği, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimlerde bulunulduğunu ve Uluslarası Af Örgütü’ne, Birleşmiş Milletler’e, Avrupa Konseyi’ne, AİHM’e başvurulduğu belirtti.

Aradan 8 gün geçmesine rağmen Külter’in akıbetinin hala açıklanmamasına tepki gösteren Tekiner, “Yapılan tek açıklama Şırnak Valiliği’nin ‘söz konusu şahıs, emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ oldu” dedi.

‘KAYBEDİLENLER İÇİN ‘BİZ ALMADIK BİZDE YOK’ DEMİŞLERDİ’

Külter’in akıbeti hakkında endişe duyduklarının altını çizen Tekiner, “Çünkü, bu topraklarda gözaltında kaybedilen yüzlerce insan için tüm yetkililer ‘biz almadık, bizde yok’ demişlerdi” şeklinde konuştu. Cemil Kırbayır, Kenan Bilgin ve Hasan Ocak’ın da gözaltında kaybedildiğinde resmi makamlar tarafından “gözaltına alınmadı” denilerek işkence ile katledildiğinin hatırlatan Tekiner, “Endişeliyiz! Çünkü, Hurşit Külter’in yaşam hakkını kayıtsız şartsız korumakla görevli devlet yetkilileri, olayın aydınlatılması için ciddi girişimlerde bulunmuyor. Avukatlar sokağa çıkma yasağı nedeniyle adliyeye gidemiyor, savcılar avukatların telefonlarına çıkmıyor” dedi.

“Hurşit Külter’e ne oldu?” sorusunun bir türlü cevaplandırılmadığını kaydeden Tekiner, ’90’lı yıllarda olduğu gibi “gözaltına alınmadı” denilmekle yetinildiğine dikkat çekti.

‘HURŞİT KÜLTER’E NE OLDUĞUNU AÇIKLAYIN’

Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş’a derhal görev başına geçmesi çağrısı yapan Tekiner; Başkbakan Binali Yıldırım’a, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, Şırnak Valisi Ali İhsan Su’ya, “Hurşit Külter nerede?” sorusunu yöneltti. Anne Külter’in “Oğlum nerede? Oğlumu istiyorum!” talebinin kendi talepleri olduğunu duyuran Tekiner, yetkilileri “Görevinizi yapın. Hakikati açığa çıkarın. Hurşit Külter’e ne olduğunu açıklayın!” şeklinde uyardı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir