Arjantin’de kadınlar cinayetlere karşı sokakta

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi kadın cinayetlerine karşı “Biri bile eksilmeyecek!” sloganıyla yürüdü. Her 30 saatte bir kadının öldürüldüğü Arjantin sokaklara döküldü.

Ulusal Kongre binası önünden başlayan yürüyüş, Casa Rosada’nın da bulunduğu Mayıs Meydanı’na kadar sürdü. Göstericiler slogan atarak yürürken, kadın cinayetlerine karşı mesajlar içeren pankartlar ve yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı.

​Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı açıklamalarda, her 30 saatte bir kadının öldürüldüğü ülkede, geçen yıl 275 kadının öldürüldüğü belirtilirken, 317 kişinin annesiz kaldığı, 35 erkeğin de kadınları kurtarmaya çalışırken hayatını kaybettiği ifade edildi.

​​Yüksek Mahkeme Aile İçi Şiddet Ofisi’nden alınan bilgilere göre, saldırıların yüzde 49’u eski eşler tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca son 6 yılda ülkede 57 bin aile içi şiddet olayının rapor edildiği ve bunlardan yalnızca 22’sinin komşulardan geldiği vurgulandı.

Söz konusu protestonun kadına yönelik şiddet konusunda geçen sene yapılan organizasyon sonrasındaki ikinci büyük yürüyüş olduğu kaydedildi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir