BM geç olmadan Külter için harekete geçmeli

İHD Genel Merkezi Cezaevlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Necla Şengül, Şırnak’ta gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Hurşit Külter’in durumuna dikkat çekerek, “Cizîr’deki vahşet bodrumları için harekete geçmeyen BM bugün geç olmadan Külter için harekete geçmelidir” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs akşamından bu yana haber alınamıyor. Gözaltına alınan Külter’in kaybedilmesine tepkiler çığ gibi büyürken, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi Cezaevlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Necla Şengül Külter’in kaybedilmesini değerlendirdi.

Külter’le 90’lı yılları yaşıyoruz!

584Külter’in devlet tarafından gözaltına alındığı halde gözaltıyla ilgili bir açıklama yapmamasının insan hakları savunucularını kaygılandırdığını belirten Şengül, ” Aklımıza gelen tek şey geçmiş yıllarda, 90’larda ülkemizdeki kayıplardır. Bugün Hurşit Külter ile 90’lı yılları tekrardan yaşıyoruz. Bu kadar uzun süreli bir kaybın bize geçmiş dönemlerde özellikle sonunun ne olduğunu göstermekte” dedi.

‘Şırnak yetkili makamı Külter’i bir an önce bulmalı’

Bazı sosyal medya hesaplarında Külter’in gözaltına alınmasının duyurulmasından sonra Külter’den bir daha haber alınamamasının olayın ne olduğunu ortaya koyduğunu belirten Şengül, “Bu tür faili meçhullerin geçmişte de hiçbirinin hesabı verilmedi. Hiçbiri açığa çıkartılmadı. Bir an evvel Şirnex’in yetkili makamının Külter’i bulması gerekiyor” diye konuştu.

‘Tansu Çiller’in farklı misyonu JÖH ve PÖH’

“Geçmişte dönemin Tansu Çiller ve Mehmet Ağarların daha farklı bir misyonu olarak bugün hükümet karşımıza JÖH’leri, PÖH’leri çıkartmaya başladı” diyen Şengül, şunları söyledi: “Bunların isimlerin JİTEM yâda JÖH, PÖH olması bizim için değişen bir şey değildir. Gündüz vakti insanlar bodrumda katledilerek bir halkın sesi dindirilmeye çalışıyor. Biz bu mücadelenin gerçekten hukuki boyutuyla hesap vermesi gereken herkesin bir gün hesap vereceğine inanıyoruz.”

‘BM Külter için harekete geçmelidir’

Uluslararası kamuoyunun böylesi bir süreçte ses çıkartmamalarının insan hakları savunucuları için çok üzücü bir durum olduğunu belirten Şengül, “Cizre’deki vahşet bodrumları için harekete geçmeyen BM bugün geç olmadan Külter için harekete geçmelidir” diye konuştu. (DİHA)

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir