Demirtaş: Siz nasıl direniyorsanız, biz de baş eğmeyeceğiz

Adana’daki halkla buluşma mitinginde konuşan Demirtaş, “Siz nasıl cesurca direniyor ve baş eğmiyorsanız bizde baş eğmeyeceğiz. Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür” dedi.

Polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen HDP’nin halkla buluşması gerçekleşti. Buluşmada bir konuşma yapan Demirtaş, “Siz nasıl cesurca direniyor ve baş eğmiyorsanız bizde baş eğmeyeceğiz. Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür” dedi.

Adana’daki “Darbeye karşı demokratik halk buluşması” yapıldı. Burada bir konuşma yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç önemli mesajlar verdi. Mitingde ilk sözü alan HDK sözcüsü Gülistan Kılıç, “Adana barışa eşitliği iradesine ve geleceğine sahip çıkıyor. İşte bu buradaki fotoğraftan korkuyorlardı. Çünkü buraya binlerce kişi bir araya gelerek kitlesel bir fotoğraf karesi verecekler. Biz Kürdistan’ın birçok şehrine gittik bütün katliam ve baskılara rağmen halk iradesine sahip çıktığı gibi bugün Adana’da bütün baskılara rağmen iradesine sahip çıktı” dedi.

Ardından söz alan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de, Kürt halkını bitireceğim diyen siyasilerin esemesinin okunmadığını hatırlattı. Tüm baskılara ve katliamlara rağmen Kürt halkının boyun eğmediğini dile getiren Güven, “Zor günler geçiyoruz. 3 parti el ele vererek irademize Meclis dışına itmeye çalışıyorlar. Süreç eski süreç değildir. Kürt halkı iradesini dilini ve geleceğini istiyor. Başımızı onların önünde eğmeyeceğiz. Mücadelemize dimdik devam edeceğiz” diye konuştu.

Bütün zulüm ve saldırılara karşı halkın direndiğini ve bu direnişi selamladığını belirten Demirtaş ise, mitingin yasaklanmasına rağmen halkın alanı doldurduğunu ve Saray’ın yalanını ortaya çıkaracağını ifade ederek, “Adana halkı sabahtan beri Saray’ın zulmüne direniyor. Diyor ki, halk arkalarında değil. Ama görsün ki bu halk bütün baskı ve şiddete rağmen burada” diyerek Erdoğan’a selendi.

Demirtaş, Erdoğan’a dönük, “Kendine güveniyorsan hodri meydan diyoruz. Bir miting yaptığında bütün emekçilere işçileri zorla mitinge çağırıyorsun. Polise sivil elbise giydirip sanki halkmış gibi gösteriyorsun. Buna rağmen bizim topladığımız kitleyi toplayamıyorsun. Bundan dolayı halkla buluşmamız engelliyorsun. Gaz sıkmakla insanların yüreğindeki yangını söndüremezsiniz” diye konuştu.

Bütün yasaklara rağmen inadına sokaklarda olmaya devam edeceklerinin altını çizen Demirtaş, “Çünkü meydanlar Cumhurbaşkanı’nın malı değildir. Nerede bir zulüm varsa orada direnmeye devam edeceğiz. Madem Saray’daki diyor halk beni getirmiş bu halk onu geri götürmeyi de bilir. Hiç bir zalim diktatör sonuna kadar kalmıyor” diye devam etti.

Dokunulmazlıklara da değinen Demirtaş, şöyle devam etti: “Tek milletvekilimiz bunların barbarca siyasetleri önünde bas eğmeyecek. Siz nasıl cesurca direniyor ve baş eğmiyorsanız biz de baş eğmeyeceğiz. Halk bunların kabusu oldu. Zulmün haddi hesabı yok. Türkiye’nin her yerinde inanılmaz bir öfke. Ülkeyi adeta barut fıçısına çevirmiş. Genç arkadaşlar belki de bu dönemin kahramanlık öyküsünü yazdılar. Ev mal mülk geri gelir ama onur gelmez. Hepiniz bugünkü direnisiniz için selamlıyorum. Siz nasıl zafere gideceğinizi biliyorsunuz. Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür.”

Demirtaş’ın konuşmasının ardından miting sona ererken dağılan halka polis yeniden saldırdı. Polisin gaz bombalı müdahalesine karşı kendilerini savunan kitle, taş ve barikatlar kurarak direnişe geçti. Polisin saldırı sırasında 65 yaşındaki Hacı Şeyhmuz İnal ayağına isabet eden gaz kapsülü sonucu yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan İnal’ın durumunun iyi olduğu öğrenilirken, çatışmalar mahalle aralarında sürüyor. (ANF)

Adana’da polis saldırıları halk buluşmasını engelleyemedi: Miting başladı, Demirtaş konuşuyor
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir