Erdoğan, Özdemir’e ‘çocuk’ dedi, Avrupa’ya çattı: Biz de Ermenileri göndeririz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya’nın ‘Ermeni soykırımı’nı tanımasının ardından tasarıyı meclisine taşıyan isimlerden Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir’e çattı: “Çocuk o ya çocuk, çıkmış Alman Parlamentosu’na metin hazırlıyor. Sen nereden biliyorsun ya?”

cem ozdemir copy

‘Soykırım’ kararının ardından Türkiye’de hedef tahtası haline getirilen Özdemir’in Türk olmadığını iddia eden Erdoğan, “Bu milletin kanının damarlarında olduğu bir insan kalkıp da bu milleti sözde Ermeni Soykırımı ile suçlayamaz” dedi.

Almanya’nın aldığı kararın hayatın akışına uygun olmadığını savunan Erdoğan, Özdemir’e “Çocuk o ya çocuk, çıkmış Alman Parlamentosu’na metin hazırlıyor. Sen nereden biliyorsun ya? Arşiv bilincin ne senin? Almanya’da doğmuş, büyümüş, nereye gidersen git Tayyip Erdoğan’a küfretmek sana bir şey kazandırmaz. Ama ben koca Alman Parlamentosu’nun bunların arkasına takılmasına şaşırdım” diye seslendi.

‘Biz de Ermenileri Ermenistan’a göndeririz’

Avrupa’nın mültecileri geri göndermesini hatırlatan Erdoğan, Türkiye’deki Ermenileri geri gönderme sinyali verdi: “Ya biz eğer bu noktada böyle bir hassasiyeti göz etmemiş olsak şu anda bizim vatandaşımız olmayan Ermenileri biz niye ülkemizde tutalım? Şu anda Avrupalıların yaptığı gibi biz de onları Ermenistan’a göndeririz.”

‘Sizi dertlerinizle baş başa bırakırız’

Erdoğan, Avrupa’ya ‘çözüm’ çağrısı yaparak bir kez daha ilişkilerin kopabileceği konusunda uyardı: “Buradan Almanya’ya ve tüm Avrupa’ya şu mesajı vermek istiyorum: Ya gündemimizdeki meseleleri hakkaniyetli bir şekilde çözüme kavuştururuz, ya da Türkiye, Avrupa’nın sorunlarının önünde bir set olmaktan çıkar, sizi dertlerinizle baş başa bırakır.”

‘Ey, Alman yöneticileri…’

Cumhurbaşkanı, Alman hükümetine tarihçileri ve ‘arkeologları’ görevlendirerek ‘Ermeni soykırımı’nın araştırılmasını da istedi:“Biz, bütün arşivlerimizi açtığımız halde, ey Alman yöneticileri, sorumluları, medyası şusu busu, eğer kendinize güveniyorsanız zerre kadar tarihe belgeye bilgiye saygınız varsa biz bütün arşivlerimizi açtık. Siz de açın. Gelin tarihçileri görevlendirelim. Arkeologları görevlendirelim. Bu çalışmaların neticesinde çıkacak olana biz razıyız. Hodri meydan.” (Diken)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir