Gezi direnişinde katledilen Cömert Hatay’da anıldı

Gezi direnişinde Hatay’da polis tarafından katledilen Abdullah Cömert, yaşamını yitirdiği yerde alındı.

Gezi Direnişinde polisin attığı gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert Hatay’da vurulduğu yerde anıldı. Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile Antakya ilçesine bağlı Armutlu Mahallesinde bulunan Ahmet Atakan Sokağında bir araya gelen yüzlerce kişi “Gezi direnişi onurumuzdur” pankartı açarak Abdullah Cömert’in vurulduğu sokağa kadar “Her direniş her yer gezi”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Ali, Ahmet, Abdullah kavgamızda yaşıyor” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’in anneleri ve çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüşün ardından kitle Gezi direnişinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Basın açıklamasını yapan SES Hatay Şube Başkanı Atıf Kılıç Abdullah Cömert’in Türkiye halkının öfkesi ve coşkusunun bir sembol olduğunu ifade etti.

Açıklamanın ardından söz alan Cömert ailesinin Avukatı Hatice Can, dava sürecinden kısaca bahsetti. Türkiye’de hukuk sisteminin kalmadığını bu dava ile bir kez daha görüldüğünü söyleyen Can, Devletin cinayeti aydınlatmak yerine davayı Balıkesir’e sürerek üstünü kapatmaya çalıştığını ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından Abdullah Cömert’in vurulduğu yere karanfil bırakıldıktan sonra müzik dinletisi ile etkinlik son buldu.

Anne Cömert: Katiller aramızda dolaşıyor

CHP Hatay Gençlik Kolları ise yaptığı meşaleli yürüyüş ile Abdullah Cömert’i andı. “Mücadelen kavgamızda büyüyor” pankartı arkasında Uğur Mumcu Meydanı’ndan Cömert’in vurulduğu yere gelen kitle burada saygı duruşunda bulundu. Ardından kısa bir konuşma yapan Cömert’in Annesi Hatice Cömert, oğlunun katillerinin halen dışarıda dolaştığını söyledi. Oğlunun 10 duruşmasına da gittiğini anlatan anne Cömert, sadece tetiği çekenlerin değil emri verenlerinde yargılanmasını istedi. Oğlunun ölümünün üzerinden 3 yıl geçtiğini belirten Cömert, “Ben oğluma doyamadan kıydılar ona. Onun ölüm emrinin verenleri Allah kahretsin ” dedi. Anne Cömert’in konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı.

Konuşmaların ardından kısa bir sinevizyon gösteriminin ardından anma etkinliği son buldu. (DİHA)

Gezi 3.Yılında.. “BİR ARADAYIZ! BURADAYIZ! – DOSYA

 
One thought on “Gezi direnişinde katledilen Cömert Hatay’da anıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir