Hasta tutsak Oktay Berke serbest bırakılsın

İnsan hakları savunucuları “F oturma” eyleminin 219’uncusunda hasta tutsak Oktay Berke’nin sağlık durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği “F oturumu” eyleminin 219’uncusunda da Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürüyor F Tipi Hapishaneler kapatılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartının açıldığı eylemde, yine hasta tutsakların fotoğrafları taşındı.

219-10Yoğun sağanak yağışa rağmen eylemlerini sürdüren insan hakları savunucuları adına haftanın basın açıklamasını Ümit Dolu yaptı.

2 yıldır tutuklu olan ve şu an Metris R Tipi Cezaevi’nde tutulan Oktay Berke’nin ağır şizofreni psikoz, kronik ülser, kalp ve şeker hastası olduğunu belirten Dolu, Berke’ye daha önce de Elazîz (Elazığ) Harput Devlet Hastanesi’nden verilen hastalıklarını tespit eden sağlık kurulu raporları verilmesine rağmen tahliye başvurularının reddedildiğini söyledi.

219-14Eylemde Berke’nin İHD’ye gönderdiği mektup da okundu. Okunun mektupta Berke’nin şu ifadeleri yer aldı: “İki yılı aşkın bir süredir hapisteyim. Gönderdiğim sağlık raporundan da anlaşılacağı üzere ağır hastalıklarım söz konusu. Var olan hastalıklarımdan dolayı tahliye olmam gerekirken, Amedli olmam hukuki yardım alamamam ve bana uygulanan ayrımcı yaklaşım nedeniyle tahliye edilmiyorum”.

Okunan mektubun ardından Berke ve diğer tüm hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılması talebiyle eylem sona erdi. (DİHA)

219-13   219-12

Fotoğraf: Erdoğan ZAMUR
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir