‘Hasta tutsaklar serbest bırakılsın’

Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Yüksel Caddesi’nde hasta tutsakların serbest bırakılması için eylem yaptı.

Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Yüksel Caddesi’nde hasta tutsakların serbest bırakılması için eylem yaptı.

Eyleme ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek’in yanı sıra yazar Temel Demirer ve Sibel Özbudun’da katıldı. Eylemde konuşan ÖSP Genel Başkanı Sinan Çifyürek, “Hükümete, Cumhurbaşkanına, Adalet Bakanına çağrım şudur: Hasta tutsakları siyasetin önünde tutsunlar. Hasta tutsaklar ayrım yapılmadan, daha fazla zaman geçmeden bırakılmadır” dedi.

Çifyürek’ten sonra basın açılmasını okuyan İHD üyesi Sevil Aktaş, “Türkiye’de cezalandırma, yasal normlar çerçevesinde veya suçun gerektirdiği şekilde hukuka uygun değil. Siyasi olarak yapılmaktadır” diye konuştu. Aktaş “Bugün kapasitelerinin çok üzerinde bulunan cezaevlerindeki oran bir suç patlaması sonucu değil, devletin tek güç olarak tüm düşüncelere karşı savaş açmasından kaynaklanmaktadır. En doğal olan barış talebi bile devam etmektedir” dedi.

Çeşitli illerden Ankara’ya sevk ve sürgün edilen tutuklu ve hükümlülerin önce Sincan 2 No’lu hapishanesine konulduğunu, daha sonra ise Sincan 1 No’lu hapishanesine sevk edildiğini kaydeden Aktaş, “Sincan 1 No’lu cezaevinde tutuklu ve hükümlülere çıplak arama dayatılmış, karşı çıkmalarına rağmen dayak atılarak arama yapılmış daha sonra da cezaevi hücrelerine konulmuşlardır. Cezaevi yönetimi aynı davadan yargılananları, aynı yerlerde toplamayarak A, B, C bloklarına bir araya gelmeyecek şekilde dağıtmıştır” diye belirtti.

Aktaş, tutsakların odalarına yerleştirildikten sonra, kendi yanlarında getirdikleri kitap ve dergileri istedikleri, fakat hapishane idaresinin Adalet Bakanlığı genelgesine dayanarak kitap ve dergileri sınırladığını, buna itiraz eden tutsakların ise darp edildiğini söyledi. (ETHA)

 




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir