HDP Diyarbakır’da yasak tanımayacak

Diyarbakır’da “Darbeye karşı demokratik direniş” mitinginin yasaklanmasına rağmen gerçekleştireceklerini söyleyen HDP MYK üyesi Ömer Önen, “Halkımızla birlikte dilimize, tarihimize, doğamıza, irademize ve coğrafyamıza sahip çıkacağız” diyerek, Amed halkına, yarın HDP il binası önünde yapılacak mitinge katılım çağrısında bulundu.

HDP Amed (Diyarbakır) İl Örgütü’nün 5 Haziran “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirmesi planlanan mitingin valilik tarafından yasaklanmasına ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenlendi. HDP İl Eşbaşkanları Gülşen Özer ve Cabbar Leygara’nın da katıldığı toplantıda konuşan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ömer Önen, HDP’nin İzmir, Adana ve Amed mitinglerinin valiliklerce yasaklanmasına tepki göstererek, “Buna karşı halkımız sessiz kalmayacak sesini yükseltecektir. Hiçbir yasağı kabul etmiyoruz halkımızla sonuna kadar buluşacağız” dedi.

‘Newroz ruhuyla buluşacağız’

Gerçekleştirilecek olan miting öncesi Mêrdîn’den (Mardin) gelecek olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitlesel olarak karşılanacağı bilgisini veren Önen, yasak ve engellemelere rağmen halkla buluşacaklarını söyledi. “Halkımız ile birlikte dilimize, tarihimize, doğamıza, irademize ve coğrafyamıza sahip çıkacağız” sloganıyla mitingi gerçekleştireceklerini ifade eden Önen, “Büyük bir coşku ve Newroz ruhuyla buluşmayı gerçekleştireceğiz” diyerek Amed halkına mitinge katılım çağrısında bulundu.

‘IŞİD zihniyetini kabul etmiyoruz’

Önen, 5 Haziran 2015’te HDP’nin “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik bombalı saldırı ardından devreye konulan baskı ve sindirme konseptini kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, “5 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda patlatılan bombalar, demokrasi ve halkın iradesine atılan bombalardı. IŞİD zihniyetini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘Hiçbir güç halkla buluşmamızı engelleyemez’

Amed halkına 5 Haziran mitingine katılım çağrısında bulunan HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ise, “Hiçbir yasak biz ile halkın arasına giremeyecek” dedi.

Amed Valiliği’nin 5 Haziran mitinginin yasaklamasını Türkiye demokrasisi açısından “büyük ayıp” olarak değerlendiren HDP İl Eşbaşkanı Cabbar Leygara, “Gerçek muhalefeti meydanlarda yapan partinin mitinginin yasaklanması kabul edilemez. Hiçbir güç bizim halkımızla buluşmamızı engelleyemez” diyerek, Amed halkına yarın gerçekleştirilecek olan mitinge sahiplenme çağrısında bulundu.

HDP, valililik yasağına rağmen mitingi, HDP Amed il binası önünde saat 17.00-19.00 arasında gerçekleştirecek.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’da sosyal medya hesabında mitingle ilgili paylaşımda bulundu.

(DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir