HDP İstanbul Kadın Meclisi kuruluşunu deklare etti

HDP İstanbul Kadın Meclisi, Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın katılımıyla kuruluşunu deklare etti. Kadınlar, direnişle elde ettikleri kazanımları, darbeci zihniyete teslim etmeyeceklerini duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla kuruluşunu deklare etti.

Beyoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde “İrademize sahip çıkıyoruz kadın meclislerinde örgütleniyoruz” şiarıyla düzenlenen etkinliğe Yüksekdağ’ın yanı sıra HDP İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya ile Filiz Kerestecioğlu ile PM üyeleri, İl Eş Başkanı Aysel Güzel, SKM İstanbul Sözcüsü Pınar Türk, Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Hacer Elçin, Barış Anneleri Meclisi ve Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri de katıldı.

‘EVDE SOKAKTA KADININ GÜCÜNÜ GÖSTERMELİYİZ’

HDP’nin çalışmalarını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından söz alan HDP İl Eş Başkanı Güzel, Kadın Meclisi’ni büyük bir gururla kurduklarını kaydetti. Kapı kapı çalışma yürüttüklerini belirten Güzel, HDP’nin bir kadın partisi olduğunu çalışmalarına yansıttığını belirtti. Cinsiyetçiliğe ve erkek egemen zihniyete karşı çalışma yürüteceklerini kaydeden Güzel şunları söyledi: “Dokunulmazlıkların kaldırıldığı gün Kadın Meclisi kurulması kararını aldık. ‘Vekilimize, onurumuza sahip çıkmak için bu meclisi kurmalı ve evde, sokakta kadının gücünü göstermeliyiz’ dedik. Kadın siyasetini, kadın dilini kullanmak siyasete aktif bir katılım sağlamak, sözümüzü karma ortamlarda söylemek zorundayız. Böyle yaptığımızda kadın kurtuluş mücadelesinin bize kazandırdığı bütün deneyimlerle, kadınları siyasete kattığımızda daha da büyüyecek, güçleneceğiz.”

‘KADIN KENDİ TARİHİNİ YAZIYOR’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca da etkinlikte söz aldı, “Özgürlük mücadelesinde bugün bir adım daha attık” şeklinde konuştu. Kadının kendi tarihini yazdığını belirten Konca, “Kendimize sahip çıkıyor, daha güçlü kılıyoruz. HDP özgürlüğüne susayanların partisidir. Kadın olarak bizim siyaset yapmamızın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumun yarısıysak, Kadın Meclisi’nin toplumun yarısı olan kadına ulaşma sorumluluğu var” dedi.

‘BİZLER SÖZCÜĞÜ ASLINDA KADINLARI TARİFLER’

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ da yaptığı konuşmada, kadın özgürlük mücadelesinin çok zorlu yollardan geçerek bugünlere geldiğini hatırlattı. Yüksekdağ, “Adları farklı olsa da ruhları bizde yaşayan kadınları hatırlıyoruz. Adımız ne olursa olsun ezilen, dışlanan, yaşamın dışına itilmeye çalışan kadınlar biziz, bizleriz” dedi.

HDP’nin siyaset yaşamına kazandırdığı en güçlü sözcüklerden birisinin “Biz’ler” olduğunu dile getiren Yüksekdağ, “Bizler sözcüğü, aslında kadınları tarifler. Biz’ler, kadın zaferi olarak tarihe geçti. tarihin ve güncelin yönünü kadına çevirenler, 7 Haziran ve 1 Kasım başarılarını bir kadın emeği başarısı olarak kaydettiler” şeklinde konuştu.

‘BİZİ SÜRMELERİ O KADAR KOLAY DEĞİL’

Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarını işaret eden Yüksekdağ, “Kazandığımız bu kadın mevzilenmesini yok etmeye, bertaraf etmeye çalışıyorlar. Dişle, tırnakla, emekle, yürekle elde ettiğimiz bu mevziyi darbecilere, kadın düşmanlarına asla ve asla teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Saray cuntasının şeflerine seslenen Yüksekdağ, “Bugün çok daha güçlü ve kararlıyız. ‘Bu mevziyi düşüremeyeceksiniz” dedi. Yüksekdağ şöyle devam etti: “Biz buralarda, bu meclislerde seçildik. Bu nedenle bizi Ankara’nın o karanlık Meclis’inden sürmeleri o kadar kolay değil.”

AKP’nin politikalarının kadın düşmanı olduğunu belirten Yüksekdağ, “İkinci sınıf olarak gördükleri kadınların karşılarında siyaset tartışmasını, onlara söyleyecek söz bırakmayışını hazmedemiyorlar, Onları alt üst eden esas nokta budur. HDP, onların ‘ikinci’ hale getirdiği, siyaset dışı bıraktığı kadınları siyasette eşit hale getirdi” diye konuştu.

HDP Kadın Grubu’nun sadece Meclis’te değil yaşamın her alanında olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Kadın özgürlük mücadelesi ve iradesi var. İşte bu iradeye dokunmayı başaramazlar, yanarlar. Her dokunduklarında cezasını iki misliyle gördüler, yaşadılar. Denedikleri süreci tekrar etmekte bir yarar olduğunu sanıyorlar. Bu tekrar, basit bir tekrar olmayacak” diye konuştu.

‘İKTİDAR BUGÜN VAR YARIN YOK’

“Bütün işledikleri suçları, korumayı çalıştıkları iktidarı kaybederek ödeyecekler” diyen Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar bizim için görecelidir. Bugün var yarın yok. Ama kadın iradesi dün de vardı, bugün de var, yarın da var olacaktır. Başlatılan bu darbeye karşı kadın hareketi, kadın kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı daha güçlü bir iradeye çağırıyoruz. Onları pişman edecek gücü ‘Bizler’ taşıyoruz. İrademize, bedenimize ve emeğimize dokunmalarına asla ama asla izin vermeyeceğiz. Darbeye karşı, kadın özgürlük mücadelesinde, kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından Kadın Meclisi üyelerine rozet takıldı. Etkinlik müzik dinletisiyle devam etti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir