İzmir’de yasağı tanımadı; Onur Yürüyüşü yapıldı

İzmir Valiliği’nin yasağına inat homofobi ve transfobi karşıtları Kıbrıs Şehitleri’nden Kordon’a yürüdü. Valiliğin yasağını protesto etti.

İzmir Valiliği’nin ‘terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı’ gerekçesiyle İzmir Onur Yürüyüşü’nü yasaklaması protesto edildi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde Onur Yürüyüşü’nün gerçekleşmesi planlanan 19.00’da toplanan homofobi ve transfobi karşıtları Kordon sahile yürüdü.

Polis, gökkuşağı bayrakları ile toplanan homofobi ve transfobi karşıtlarına barikat kurdu. Polisin “Dağılın” anonsuna kitle, “Homofobik devlet, yıkacağız elbet” sloganları ile karşılık verdi. Kısa süreli bekleyişin ardından yürüyüşçüler ters yönde ilerleyerek Kordon sahile ulaştı.

Yüzden fazla kişi Kordon boyunca, “Aşk, aşk hürriyet; uzak olsun nefret”, “Tayyip kaç kaç kaç, ibneler geliyor”, “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganları atarak yürüdü. Homofobi ve transfobiye karşı ses çıkardı. İzmir Valiliği’nin homofobik yasağını kınadı.

Yürüyüş sırasında sahilde oturma eylemi yapıldı. İzmir halkı Onur Yürüyüşü’ne yasağı kınamak için 6 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de Konak Kent Konseyi’nde yapılacak basın açıklamasına davet edildi.

Valiliğin ‘terör’ gerekçesiyle yasakladığı yürüyüşü protesto etmek için yapılan eyleme çevrede bulunan esnaflardan ve halktan da destek geldi.

POLİS ABLUKASI

Polisin Kıbrıs Şehitleri’ndeki yoğun güvenlik önlemleri ise eylem saatinden çok önce başladı. ÖSYM önündeki parkı ve yolu ablukaya alan emniyet parktakilere GBT kontrolü yaptı, beklemek isteyenleri de uyardı. Hızını alamayan emniyet aralarında TGS Şube yöneticilerinin bulunduğu gazetecilerin de uzaklaşmalarını istedi. Yasağın basını bağlamadığını dile getiren gazetecilere ‘Valiye hakaret ediyorsunuz’ dedi. Emniyet bölgenin ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ olduğunu da belirtti. Öte yandan sivil polisler ve çevik kuvvet LGBTİ’lerin yürümesiyle birlikte ara yollardan Kordon’a indi. (Kaynak: ETHA – Evrensel))

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir