Kadınlar: İktidar bir sus, hayat bizim

TBMM Boşanma Komisyonu’nun hazırladığı kadın ve çocuk düşmanı raporu protesto eden Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu aktivistleri, iktidarın cinsiyetçi açıklamalarına tepki gösterdi. “Prezervatif kullanmak ihanettir” açıklamalarına karşı kadınlar iktidara seslendi. “Bir sus hayat bizim. Önce cinayetleri engelle” dedi.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, TBMM Boşanma Komisyonu’nun hazırladığı kadın ve çocuk düşmanı raporu protesto etti.

İstiklal Mis Sokak’ta bir araya gelen kadınlar, “Boşanmayı değil cinayeti engelle”, “Hamile kalırım sana ne”, “Kürtaj haktır karar kadınların” yazılı raporu ve kadın düşmanı açıklamaları protesto eden dövizler taşıdı.

İstiklal Caddesi’nde prezervatif ve taleplerin yer aldığı bildiriler dağıtan kadınlar, halka rapor hakkında bilgilendirici konuşmalar yaptı. Tecavüzcülerle evlenmek istemediklerini haykıran kadınlar, prezervatif kullanmanın günah ve ayıp olmadığını, kadınların istemediği çocuğu doğurmamak için kürtaj yaptırmasının en doğal hakkı olduğunu, erken yaşta evliliklerin çocuk istismarı olduğunu anlattı.

‘DOĞUM KONTROL ÜCRETSİZ OLMALI’kadinlar-mis -10

Taksim Tünel Meydan’da açıklama yapan Feride Eralp, “Elinizde bulundurduğunuz prezervatif ‘ihanet’ değil, ayıp da değil, günah da!” dedi. Herkesin ücretsiz bir şekilde doğum kontrol yöntemlerine ve bunlarla ilgili bilgiye erişebilmesi gerektiğini bildiklerini kaydeden Eralp, “Bakamayacağımız veya istemediğimiz çocukları doğurmanın bizim için de, çocuklar için de iyi olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

‘HAYATIMIZDAN DA, KENDİMİZDEN DE VAZGEÇMİYORUZ’

Kadınların ne zaman, nasıl ve kaç tane çocuk doğuracağına hatta doğurup doğurmayacağına kendi karar vereceklerini kaydeden Eralp, Boşanma Komisyonu’nun raporu hakkında bilgi verdi.

Hayatlarına her alanda farklı şekillerde her an sahip çıktıklarını vurgulayan Eralp, iktidara “Bu hayat sizin değil, bizim! Sizin çerçevesini çizdiğiniz o hayatta bize, biz kadınlara yer yok, nefes yok. Biz hayatlarımızdan da, kendimizden de vazgeçmeyiz reddediyoruz!” dedi.

‘KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURSUNLAR BOŞANMAYI DEĞİL’

Eyleme katılan Sıla Murat, erkeklerin kadın bedeni hakkında sürekli konuştuğuna dikkat çekti. “Erkeklere ‘bir susun artık” demek için buradayım” dedi. Her gün kadınların katledildiğini vurgulayan Murat, “Kadın cinayetlerini durdursunlar, boşanmayı değil” diye hükümete seslendi.

Züleyha Gülüm’de kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmeye zorlandığını hatırlattı, “Tecavüzcüyle evlenmeyi asla kabul etmeyeceğiz! Bunun için buradayız” dedi.

İktidara “sus” demek için eyleme katıldığını vurgulayan Acil Önlem Grubu’nun üyesi Nehir, “Kadınlar konuşsun. Boşanma raporuyla kadınların haklarını gasp edilmeye çalışılıyor. Buna karşı kadınların sözü şudur: Bu hayat bizim!” şeklinde konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir