Kardeş Külter: Ağabeyimin akıbetine dair net bir cevap istiyoruz

Şırnak’ta gözaltına alındığı görgü tanıklarınca belirtilen ve kendisinden günlerdir haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in kardeşi Ebubekir Külter, Meclis’te HDP ile yaptığı görüşmenin arından CHP’li milletvekilleriyle de görüştüğünü ve CHP’li milletvekillerinin de konuyu gündemde tutup Külter’in akıbetinin araştırılması için girişimlerde bulunacaklarını söylediklerini aktardı. Külter, “Ağabeyimin akıbeti nedir, net bir cevap istiyoruz” dedi.

Şırnak’ta 27 Mayıs’ta gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in kaybedilmesine ilişkin devlet yetkilileri sessizliğini sürdürmeye devam ediyor. Külter’in kardeşi Ebubekir Külter ise dün CHP ve HDP’yi ziyaret ettikten sonra HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi ve bugün de Cumartesi Anneleri’nin eylemine katılarak ağabeyinin akıbetini sordu. Ebubekir Külter hem Meclis’te yaptığı görüşmeler hem de son durum hakkında DİHA’ya konuştu.

Ağabeyinin akıbetini öğrenmek için Şırnak’ta polis ve askeri tüm yetkili birimlere sorduklarını ancak hiçbir kurumdan yanıt alamadıklarını belirten Külter, bu sessizlik üzerine Meclis’e giderek konuyu CHP ve HDP ile görüştüğünü ve konunun gündemleştirilmesini talep ettiğini söyledi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile Meclis’te basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatan Külter, CHP’li milletvekillerinin de konuyu gündemde tutup Külter’in akıbetinin araştırılması için girişimlerde bulunacaklarını söylediklerini aktardı.

Külter, “Ağabeyimin akıbeti nedir, net bir cevap istiyoruz. Yakalandı, kaybedildi, ne yapıldı bütün bu iddialara net bir cevap istiyoruz. Cenazesi mi gelecek diye kaygılıyız. Kaybedildiği yerde bir inceleme yapılabilir. Gümüştepe’den bahsediyorlar. Bu iddiayı kendileri de görüyorlar bu çerçevede inceleme yapmaları gerekir” dedi.

‘Annem bu acıya dayanamaz’

Belirsizlik durumunun kendilerini daha çok yıprattığını belirten Külter, “Annem bu acıya dayanamayabilir. Bir ölüm haberi insanı çok incitmez belki ama kayıp haberi insanı daha çok incitir. İnsan düşünüyor acaba işkence yapıldı mı diye. İnsan bunu düşüne düşüne kafayı yer” diye konuştu. Kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulunan Külter, devlet yetkililerine de, “Bu konuya bir çözüm bulsunlar. Durumu neyse olumsuz olsa ise bile açıklasınlar” şeklinde dedi.

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir