Kayıp yakınları: Hurşit Külter nerede?

Diyarbakır, Batman ve İzmir’de bir araya gelen İHD ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminde bu hafta DBP Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

Diyarbakır, Batman’da ve İzmir bir araya gelen İHD ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminde bu hafta DBP Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

DİYARBAKIR

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemini 382. haftasında Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirdi. Sur’da özyönetim direnişi sırasında yaşamını yitiren Rozerin Çukur’un ailesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Çocuk Komisyonu üyeleri, yaşam hakkı savunucuları da adalet nöbetine destek verdi. 4 Haziran Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü nedeniyle, savaş ve çatışma ortamlarında yaşamını yitiren çocukların anıldığı eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı.

Eylemde konuşan TİHV Çocuk Komisyonu üyesi Dilan Deniz Vurgun, Meclis, siyasi partiler, UNICEF, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Komisyonu’nun ilgili mekanizmalarının yükümlülüklerini hatırlatarak sorumluları yaşanan savaş konsepti ile birlikte çocuk ölümleri ve haksızlıklarına karşı göreve çağırdı. Kürdistan’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile birlikte çocukların yaşam haklarının ihlal edildiğini ve vücut bütünlüğüne dönük bilinçli saldırılar gerçekleştirildiğinin ifade eden Vurgun, “Cizre’de, Sur’da, Silopi’de ve Nusaybin’de katledilen çocuklar, yasaklar nedeni ile günlerce defin edilemiyor. Çocukların katledildikten sonra insanlık ve insan onuruna yakışacak bir biçimde defin edilmesini engelleyecek insanlık dışı muameleler gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ulusal ve Uluslararası insan hakları savunucularını Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerinin araştırılması ve raporlaştırılması için Kürdistan’a davet eden Vurgun, “Yüksek sesle diyoruz ki ölü çocuk büyümez” diye konuştu.

Sur’un özyönetim direnişi sırasında yaşamını yitiren ve halen cenazesi alınamayan Rozerin Çukur’un annesi Fahriye Çukur, “5 aydır kızımın cenazesini sokak sokak arıyorum. Yüz metre ötemdeydi ama bulamıyorum onu. Nerede kızım? Kızım 16 yaşındaydı, oturduğu mahallede katlettiler onu ve bizi terörist ilan ettiler. Yeter artık takatimiz kalmadı. Bir kemiği bile olsa kızımı istiyorum” diye duygularını ifade etti.

BATMAN

İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları 382. haftasında Gülistan Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelerek kayıpların akıbeti soruldu. Kayıp yakınlarının fotoğrafları ile Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafları taşındı. Kayıp yakınları adına açıklama yapan İHD Şube Başkanı Mehmet Bağatır, 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu. Külter ailesinin Hurşit Külter’in faili meçhul cinayetlere kurban gitmesinden endişe duyduğunu hatırlatan Bağatır, “Şırnak Valisi yaşanan tüm faili meçhul olayların sorumlusudur. Savcıda yaşananları açığa çıkarmadan sorumludur. Buradan adli makamlara ve Şirnex mülki amirine sesleniyoruz: Hurşit Külter nerede?” diye sordu. Bağatır, İHD avukatları ve insan hakları savunucuların Külter’in akıbetinin öğrenilmesine ilişkin yaptığı girişimler üzerine Şırnak’a girişlerine izin verilmediğini söyledi.

İZMİR

İHD İzmir Şubesi ve kayıp yakınları, Konak eski Sümerbank önünde yapıkları eylemle DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akibetinin açıklanmasını istedi. “Kayıplar belli failler nerede” yazılı pankartın açıldığı eylemde yapılan açıklamada, “Hurşit Külter nerede” diye soruldu. Açıklamada, “Birleşmiş Milletler’in Zorla Kaybedilmeye Karşı Sözleşmesini imzalamayarak, hukuksuzluğun ve cezasızlığın teminatı olduğunu gösteren ve bu konuda gerekli hukuki düzenlemeleri yapmayan devlet yetkilileri, insanlığa karşı suç olarak nitelenen zorla kaybedilmelerin baş sorumlusudur” denildi. Açıklamada, “Hurşit Külter’i sağ aldınız sağ istiyoruz” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir