Nusaybin’de 20 kişinin infaz edildiği iddiası Meclis gündeminde

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, 31 Mayıs gecesi Nusaybin’de sınır hattında 20’ye yakın kişinin kurşuna dizildiği iddiasını Meclis’e taşıdı.

Nusaybin’de 31 Mayıs gecesi 20’ye yakın kişinin Yeni Mahalle sınır hattında kurşuna dizildiği iddiası gündemde.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan, 31 Mayıs gecesi Nusaybin’de sınır hattında 20’ye yakın kişinin kurşuna dizildiği iddiasını Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için soru önergesi veren Atalan, “Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 31 Mayıs 2016 tarihinde gece saatlerinde Yeni Mahalle sınır hattında yer alan, Yeni Mezarlık mevkiinde zırhlı aracın eşlik ettiği dört ambulansla getirilen yirmiye yakın kişi üç gruba ayrılarak ve bu kişiler taranarak infaz edildikten sonra cenazelerin yakıldığı, sabah saatlerinde ise zırhlı bir aracın aynı bölgeye gelerek kalan delilleri de ateşe verdiği şeklinde görgü tanıklarının dile getirdiği iddialar basına da yansımıştır” diye belirtti.

“Nusaybin’de 20 kişi infaz edildi” iddiası

İddia edilen olayın doğru olup olmadığını soran Atalan, “Olayın gerçekleştiği belirtilen Yeni Mezarlık mevkiinde bir inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz? Söz konusu hadise doğru mudur? Doğruysa, infaz kimler tarafından gerçekleştirilmiştir? Kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Bu kişilerin cenazeleri nerededir, otopsi raporları var mıdır, kimlik tespiti yapılmış mıdır? Olay yerinde olduğu söylenen bir zırhlı araç, iki sivil araç ve dört ambulans tespit edilmiş midir? Olaylara karıştığı belirtilen kolluk kuvvetleri tespit edilmiş midir? Tespit edilen kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?” sorularını yöneltti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir