Suruç’un faillerini sormak soruşturmalık oldu

SGDF üyelerinin Suruç katliamında sorumluluğu olanların ortaya çıkarılması talebiyle düzenledikleri açıklamada atılan “Katil devlet hesap verecek” sloganı ve basın metninde “AKP savaş suçlusu bir hükümettir” ile “AKP’nin beslemesi IŞİD çetesi” sözlerinden ötürü iki SGDF üyesine 301. maddeden soruşturma açıldı.

Adana’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin, Pirsûs (Suruç) katliamının 10’uncu ayında, saldırıda sorumluluğu olanların ortaya çıkarılması talebiyle İnönü Parkı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla ilişkin Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Okunan basın metni ve atılan sloganlar soruşturma konusu olurken, basın metnini okuyan SGDF üyesi Yunus Varlı ve slogan atan Medine Say hakkında 301. maddeden soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında Varlı ve Say önceki gün Adana Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ne çağrılarak ifadesi alındı.

Gözaltı tehdidi ile ifade alındı

Emniyetin, açıklama sırasında SDGF üyesi Medine Say’ın “Katil devlet hesap verecek” sloganını atarak, “Türk milletini, Türk Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçunu işlediğini belirtilerek, savunma yapması istendi. Susma hakkını kullanmak isteyen Say ise polislerin “hakkında gözaltı süresi alırız” tehdidine karşı savunmasını verip, üzerine atılı suçlamayı red etti.

AKP savaş suçlusu bir hükümettir demek suç!

Emniyetin, okunan basın açıklamasını tümden suç saydığı ve metni okuyan SGDF üyesi Yunus Varlı’nın ise, “Türk milletini, Türk Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçunu işlediğini belirtilip, savunma istenildi. Emniyettin, basın metnindeki; “AKP hükümeti, bu güne dek örtbas edilmeye çalışılan birçok belgede de açıkça görüldüğü üzere, tecavüzcü, barbar ve kadın düşmanı IŞİD çeteleri ile işbirliği yapmış savaş suçlusu bir hükümettir. Tırlar dolusu silah yardımları, lojistik ve kadro desteği sağladığı IŞİD’in yaptığı katliamların da baş sorumlusudur. Katillerin koruyucusu ve halkların istikrarlı bir düşmanıdır” sözlerini suç olarak değerlendirdiği görüldü.

AKP’nin beslemesi İŞİD çetesi demek suç!

Yine soruşturma evrakında basın metnin başka bir kesitinde yer alan , “Suruç’ta patlayan bomba ile başlayan karanlık dönem, AKP hükümeti ve beslemesi İŞİD çetesinin sindirme, korkutma, vahşileşme politikaları ile artarak devam etmektedir. Suruç’tan sonra patlayan her bomba, yapılan her katliam, göz yumulan her zulüm şiddetlenmektedir. Ölümlere doymayan, aksine iktidarını ölümler ile sağlamlaştıracağını düşünenler, barışın rengini kan ile sıvamaya niyetlidir. Suruç’ta kabullenmediği sorumluluğu ile katilliğini, kirliliğini, zalimliğini gösteren devlet aylardır kendini Sur’da, Nusaybin’de, Cizre’de yaptığı kıyım ile de tescillemektedir” sözlerin de suç olarak değerlendirilmesi dikkat çekti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir