TEKSİF sözleşmeyi imzaladı: Hem 3 yıllık hem sefalet zammı

TEKSİF binlerce işçi adına sürdürülen 24. dönem grup sözleşmelerinde yine 3 yıllık bir sözleşmeye imza attı.

TEKSİF binlerce işçi adına sürdürülen 24. dönem grup sözleşmelerinde yine 3 yıllık bir sözleşmeye imza attı. İşçilerin asgari ücretten yine kurtulamadığı sözleşmeyle, yeni giren işçilerin ücretinin eski işçilerin ücretini geçemeyeceği garanti altına alındı. 3 Haziran’da imzalanan sözleşme işçilerin tepkisini çeker diye fabrikalarda açıklanmazken, sözleşmeye ancak patronların Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamalarla ulaşıldı.

1 Nisan 2016- 31 Mart 2019 tarihleri arasında 36 ay geçerli olacak sözleşmede ikramiye hariç diğer parasal sosyal yardımlara sözleşme süresince yani 3 yıl geçerli olmak üzere yüzde 22,84 oranında artış yapıldı.

Sözleşmeyle kıdem zamları ise şöyle belirlendi: 

* 0-9 yıl dahil her yıl için brüt 12 TL
* 0-15 yıl dahil her yıl için brüt 15 TL (Bu sürenin ilk 9 yılı için her yıla brüt 12 TL)
* 16 ve üzeri her yıl için brüt 20 TL (Bu sürenin ilk 9 yıl için her yıla brüt 12 TL, 10-15 yıl arası için her yıla brüt 15 TL.)

Kıdem artışının ardından ise ücretlere 1. yıl için yüzde 5, sonraki altı aylık bölümler için ise yüzde 4’er zam yapılacak.

Sözleşmede ayrıca şöyle bir madde de yer aldı: “Yürürlük tarihinden sonra işe giren üyelere, yukarıdaki fıkralardaki yazılı ücret zammının uygulama tarihi ile işçinin işe girdiği tarih arasında her geçen tam ay için 1. yıl için 1/12, 2. ve 3. yıllarda ise her tam ay için 1/6 oranında eksiltilerek uygulanacak. Ancak bu hükmün uygulanması sonucu üyenin alacağı yeni ücret aynı vasıftaki kıdemli üyenin ücretini geçemez.”

Sözleşmeyle 4 aylık ikramiyenin aylara bölünerek ödenmesi uygulaması devam etti. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir