Yüksekdağ: “Darbeciye, diktatöre boyun eğmedik, eğmeyeceğiz”

İzmir’de düzenlenecek “Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması” mitinginin yasaklanmasını tanımayan HDP’liler, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı havaalanında karşıladı. 500 araçla il binasına gelen Yüksekdağ, mitinglerinin yasaklanmasına tepki gösterdi, “Tek bir amacımız var, darbeye geçit vermemek, darbeciye, diktatöre boyun eğmemek. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” diye konuştu.

Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması” şiarıyla düzenleyeceği mitingin Valilik tarafından yasaklanması HDP İl Binası önünde yapılacak açıklamayla protesto edildi. Halk buluşmasına katılan Yüksekdağ, polis ablukasına rağmen il binası önüne gelen kitleye seslendi.

Yasak kararına rağmen halk buluşmasını ertelemeyen HDP İzmir İl Örgütü, il binası önünde açıklama gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katıldığı halk buluşması için çok sayıda kişi Adnan Menderes Havaalanı girişinde bekledi. Polis engellemelerine rağmen Yüksekdağ’ı karşılayan kitle, yaklaşık 500 araçlık konvoyla İl Binası’na geldi.

İl binasının çevresi yoğun polis ablukasına alındı. Toma ve çevik kuvvetle il binasının çevresi sarıldı, kitlenin toplanmasına engellenmeye çalışıldı. Sloganlarla alana giren kitle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı sloganlarla karşıladı. Yüksekdağ, HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü, DTK Eşsözcüsü Hatip Dicle, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ile birlikte il binasından kitleye seslendi.

“Darbeye karşı demokratik siyaset buluşması” İzmir mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, faşizm koşullarının yaşandığını hatırlatmasını yaparak, “HDP dört bir yandan halkımızın aynı çatı altında bir araya geldiği demokratik mevzidir. Bu mevziyi bu faşist saldırganlık asla düşüremedi. Bugün de düşüremeyecek” dedi.

“Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması” şiarıyla düzenleyeceği mitingin Valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösteren Yüksekdağ, “Dört bir yanımız kuşatılmış. Bugün havaalanından bizleri karşılamaya gelen halk alana alınmadı, bu alanlara girişleri engellendi. Yolda saldırıya uğradı. Bizi 500 araçla karşılayan onuruyla, coşkusuyla, heyecanıyla, iradesiyle, özünün, kimliğinin ve kendisinin yanında duran, zulme boyun eğmeyen bu alana giren bu halkımızı, selamlıyoruz” diye konuşmasına başladı.

‘Darbeye geçit vermemek tek amacımız’

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Sözcüsü Hatip Dicle ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın yanı sıra yüzlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleştirilen mitingde konuşan Yüksekdağ, yaklaşık 15 gündür demokratik siyaset buluşmaları adıyla halkla bir araya geldiklerini hatırlatarak, darbeye geçit vermemenin tek amaçları olduğunu söyledi. Polisin ablukasına dikkat çeken Yüksekdağ, halktan ve haklılıktan korktuklarını Saray’ın güvenliğini sağlamak için ablukaya aldıklarını belirtti.

“Hangi zalim kuşatmanın altında olursak olalım sözümüzden ve özümüzden dönmeyeceğiz” diye devam eden Yüksekdağ, halkların birlikte yaşama iradesini kırmak için çalışanlara karşı “Biz de varız biz de. İzmir’den Diyarbakır’a kadar direnen halklarımız var” dedi.

HDP halkların çatısıdır

Halkların birleşmesine engel olamayacaklarını vurgulayan Yüksekdağ, şöyle devam etti: “HDP dört bir yandan halkımızın aynı çatı altında bir araya geldiği demokratik mevzidir. Bu mevziyi bu faşist saldırganlık asla düşüremedi. Bugün de düşüremeyecek. Çok büyük bir acizlik var karşımızda. Burada savunmasız silahsız halkın karşısına ablukayla dikiliyorlar. Bu devrem böyle devam etmeyecek.”

‘Biz bu gücü faşist zihniyete teslim etmeyeceğiz’

Faşizme karşı direneceklerini sık sık dile getiren Yüksekdağ, “İktidar partisi sınırsızca hırsızlık ve yolsuzluk yaparken HDP kendi partisinin önünde seçmenleriyle bir araya gelemiyor. Bu faşizmdir. Biz halkız polisin maaşı da devletin gücü de bizim emeğimizden sırtımızdan çıktı. Biz bu gücü bu faşist zihniyetin sahiplerine teslim etmeyeceğiz. Bu faşizme lanet ettik lanet ediyoruz direndik direniyoruz” diye konuştu.

yuksekdag-izmir-4

Yüksekdağ’ın konuşması esnasında polis atılan sloganlar nedeniyle sık sık müdahalede uyarısında bulunurken, trafik akışının aksaması nedeniyle miting sona erdirilerek halk buluşması il binasındaki konferans salonunda devam etti.

(Kaynak: ETHA-DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir