5 Haziran unutulmadı

HDP’nin Diyarbakır’daki 5 Haziran 2015 mitingine yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitirenler, patlama noktasında anıldı. Meydana karanfiller ve patlamada iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın istediği üzerine ayakkabıları da bırakıldı. Anmada konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, tüm yasaklara rağmen, halkı bugün gerçekleştirecekleri “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingine katılmaya çağırdı.

HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda genel seçim öncesi 5 Haziran 2015’te düzenlendiği ve yüzbinlerce kişinin katıldığı “Büyük insanlık” mitingine düzenlenen, 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 400’ü aşkın kişinin yaralandığı saldırının birinci yıldönümünde anma düzenlendi. 5 Haziran (İstasyon) Meydanı’nda patlamanın yaşandığı trafo önünde düzenlenen anmaya, HDP grup başkan vekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel, HDP Amed milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp ve Nursel Aydoğan, saldırıda yaşamını yitirenlerin aileleri ile birlikte çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Katliamın yaşandığı noktaya gelen aileler gözyaşları ile yaşadıkları acının tazeliğini gözler önüne serdi.

Lisa’nın isteği yerine getirildi amed-5 haziran anmasi-1

Bombalı saldırıda iki ayağını kaybeden ve Almanya’da tedavi gördüğü için anmaya katılamayan sinemacı Lisa Çalan’ın sosyal medya üzerinde paylaştığı, “Bir daha giyemeyeceğim ayakkabılarımı bırakın, dağın tepesinde kollarımı doğaya açtığım, zıpladığım, havada yakalamak için devalarca çektiğim ve yakalayabildiğim resimlerimi bırakın” isteği ailesi tarafından yerine getirildi. Aile yanında getirdiği Lisa’nın kırmızı ayakkabısını patlama noktasına bıraktı. Yine üzerinde, “Uçmak için kanatlara ihtiyacın yok” yazılı Lisa’nın fotoğrafı da patlama noktasına konuldu.

Anma programında konuşan MEYADER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, devletin kirli siyasetten vazgeçmesi gerektiğine işaret ederek, “Artık Kürt halkının yakasından ellerini çeksinler. Kürtlere karşı açılan savaşa son versinler. Biz bu saldırıları kesinlikle kabul etmeyeceğiz” dedi.

‘Barış taleplerimizi dile getireceğiz’

Patlamada yaşamını yitirenlerin aileleri adına konuşan Hayati Kurul, HDP’nin bombalı saldırıyı seçim barajıyla boşa çıkardığını belirterek, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile iradelerine yönelik saldırı gerçekleştirildiğini kaydetti. “Kemaller, Hayriler, Agitler ve Mazlumlar önümüzü açtı” diye devam eden Kurul, şunları söyledi: “Hiçbir saldırı karşısında geri adım atmayacağız. Baskılara karşı direnişi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış taleplerimizi dile getirmeyi sürdüreceğiz.”

Baluken: Kutsal talepler bombalarla kaldırılmak istendi amed-5 haziran anmasi

İdris Baluken ise 5 Haziran bombalı saldırısının halkların ortak geleceğine yönelik olduğunu belirterek, katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini okuyarak andı. Yaşamını yitirenlerin halkların birlikte yaşama umudu için İstasyon Meydanı’nda bir araya geldiğini, Amed halkının ülkede birlikte yaşamın parlamentoda demokratik siyaset ile sağlanabileceği mesajını verdiğini söyleyen Baluken, “Son derece onurlu ve kutsal talepler Saray ve AKP iktidarının sorumluluğunda olan bir takım karanlık yapıların devreye girdiği, bombalama eylemleri ile birlikte ortadan kaldırılmak istendi” dedi.

‘Patlama bugünkü sürecin nedenini ortaya koyuyordu’

Amed’de patlayan bombaların, içerisinde bulunulan sürecin başlangıcı olduğuna işaret eden Baluken, şöyle konuştu: “Hükümet ve devlet tavrı savaş sürecinin neden bu aşamaya geldiğinin kanıtıdır. Bombalamadan hemen sonra, yaralıları almak üzere gelmesi gereken ambulanslar yerine TOMA ve coplu saldırılar yaşanan can pazarını insani bir özden uzak olarak değerlendirmek, AKP ve Saray iktidarının önümüzdeki süreçte neler yaşanacağını ortaya koyuyordu. Aynı saatlerde getirilen yayın yasağı ve soruşturma dosyasına konulan gizlilik kararı, patlamayı planlayanların olayı örtbas etmek üzere harekete geçtiklerini ispat ediyordu.”

Amed’de yaşanan bombalı saldırı ardından Suruç ve Ankara’da yaşanan bombalı katliamların aynı karanlık yapılar tarafından gerçekleştirildiği değerlendirmesinde bulunan Baluken, “Amed’de patlamaya ilişkin etkin bir soruşturma yürütülseydi, Pirsus ve Ankara katliamı yaşanmazdı” diye belirtti.

‘AKP ve Saray savaş ısrarını sürdürüyor’

“AKP ve Saray 5 Haziran 2015’te verdiği mesajın ısrarını sürdürüyor” diyen Baluken, kentte bugün düzenlenecek “Darbeye karşı demokratik direniş” mitinginin Valilik tarafından yasaklanmasına da tepki gösterdi. Baluken, “Bir yıl önce burada bombaların patlamasına göz yumanlar, bugün Amed halkının yüz binlerle kalıcı barış umudu ve demokratik siyaset beklentisinin dile getirilmesine izin vermediler” vurgusu yaptı.

‘Demokratik çözüm mesajını vereceğiz’

Amed mitinginin yasaklanması ile Kürt halkına ortak yaşamın Amed’den başlamasına müsaade etmeyeceklerinin mesajının verildiğine işaret eden Baluken, Amed Valiliği’nin miting yasağını kınadı. AKP hükümetinin yasaklar ile savaş ısrarını sürdürdüğünü vurgulayan Baluken, “Demokratik çözüm iradesinin ortaya çıkması gerektiğinin mesajını vereceğiz. Bomba ile birlikte seçim sandığından çıkacak oyları tanımayacaklarını söyleyenler, HDP’yi parlamentodan atmakla önümüzdeki sürecin daha sancılı geçeceğinin mesajını vermek istiyorlar. Bu anlayış sorunlu bir anlayıştır” ifadelerini kullandı.

Amed Valiliği’nin yasaklarını tanımayacaklarını kaydeden Baluken, Amed halkına HDP il binası önünde gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından patlamada 5 kişinin yaşamını yitirdiği noktaya karanfiller bırakıldı.

Öte yandan, valiliğin 5 Haziran Meydanı’ndaki mitingi yasaklaması nedeniyle alan ve buraya çıkan tüm cadde ve sokaklara yüzlerce polis ve çok sayıda zırhlı araç konuşlandırıldı. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir