Demirtaş: Biz sizi yargılayacağız

HDP’nin “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla başlattığı halk buluşmalarının sonuncusu, İstanbul’da gerçekleşti. Onbinlerin katıldığı mitinge halka seslenen Eş Genel Başkan Demirtaş, “Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi yargılayabilecek mi? Bazı savcılar, hepsi değil, bizi yargılamak için hazırda bekleyenler var, biz de sizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım kim kimi yargılayacak” dedi.

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla 27 Mayıs’ta başlattığı halk buluşmalarının finali İstanbul’da yapıldı.

Bakırköy Halk Pazarı’nda onbinlerin katılımıyla gerçekleşen miting, devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. “Teslimiyet ihanete, faşizm yenilgiye, direniş zafere götürür”, “Önderlik irademdir, Kürdistan onurumdur, şehitler direniş gerekçem. İrademe, onuruma dokunma” yazılı pankartlar platforma asılırken, Gezi şehitleri ve Barış şehitlerinin fotoğraflarını olduğu pankartlar miting alanına asıldı.

bakirkoy mitingi-10

Lazca, Kürtçe, Türkçe direniş parçaları çalan mitingde, MKM sanatçısı Nurcan Değirmenci ile Grup Munzur sahne aldı. Miting sırasında polis helikopterinin tacizi halk tarafından ıslıklarla ve “Biji Serok Apo”, “Katil Erdoğan” sloganlarıyla protesto etti.

‘KÜRT HALKININ ÖNDERİ ABDULLAH ÖCALAN VARDIR’

HDP milletvekillerinin halkı selamlamasının ardından Miting Tertip Komitesi adına söz alan Feremez Erkan, “Şunu bilsinler ki Kürt halkı kendi geleceğini kuracaktır. Kürt halkının iradesi vardır, temsilcileri vardır. Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan vardır” dedi. Savaşla çözüm olmayacağını kaydeden Erkan, Dolmabahçe Mutabakatı’nı işaret etti, “O masa tekrar kurulmalıdır” diye konuştu.

bakirkoy mitingi-4

HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Aysel Güzel ve Doğan Erbaş halkı selamladı. Daha sonra söz alan HDP İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, “Bu buluşmalar bize umut veriyor” dedi. Ezilen halkların dayanışmasından gurur duyduklarının altını çizen Güzel, “Bizler, bu darbeci anlayışı çok iyi tanıyoruz. Şuan kurdukları ittifakla katliam yapıyorlar. Gezi’de ağacı, Cerratepe’de doğayı, Kürdistan’da insanları katletmeye devam ediyorlar. Bizler sizi çok iyi tanıyoruz” şeklinde konuştu.

‘ONLAR NE YAPARLARSA YAPSINLAR BİR GÜN KAYBEDECEKLER’

 

HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş da, zulmün bir gün mutlaka biteceğini söyledi. Erbaş, “Bizim, sizin, halkların mücadelesiyle birgün mutlaka bitecek” dedi. Hükümeti işaret eden Erbaş, “Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar engellemeye çalışsalarda bir gün kaybedecekler” şeklinde konuştu. Minbic ve Rakka operasyonlarında direnen savaşçıları selamlayan Erbaş, mitingden sonra demokratik direnişi büyütmek için mücadele çağrısı yaptı.

5 Haziran Diyarbakır katliamını hatırlatan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Biz o bombaların demokrasi mücadelesine atıldığını biliyoruz” dedi. Türkiye’nin Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir sürece girdiğini kaydeden Tuncel, 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamlarıyla birlikte özyönetim direnişlerinde çok sayıda kişinin katledildiğini hatırlattı.

bakirkoy mitingi-3

‘BİZİ GÖZALTILARLA, BASKILARLA YILDIRAMAZSINIZ’

Kürdistan’da mücadele yürüten parti üye ve yöneticilerinin tutuklanmalarının şans olduğunu vurgulayan Tuncel, “Sêvê Demir’i, Mehmet Tunç’u, Mehmet Yavuzel’i katlettiler” dedi. Şırnak’ta gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan DBP İl Yönetici Hurşit Külter’in akıbetini soran Tuncel, iktidara seslendi, “Bizi gözaltılarla, baskılarla yıldıramazsınız. Bunlardan siz korkarsınız. Bizim yolsuzluk, soykırım, zulüm dosyalarımız yok. Varsa halkımızı savunduğumuz için var” dedi.

Sözlerini, “Önümüzdeki dönem bizim ellerimizle şekillenecek. AKP bu ülkeye hiç bir şey getiremez. O yüzden bu iktidar gitmeli, bunun için mücadele edeceğiz” diyerek sonlandıran Tuncel, faşizme karşı mücadele yürütme çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, faşizan uygulamalara rağmen halk ile birlikte direndiklerini kaydetti. Koçyiğit, “HDP’yi halkların iradesini Meclis’e sokmamak için bombalar patlatanlar, çatısmasızlık sürecinde savaş çıkaranlar bugün bu alanda sizin karşınızda yenildiler. Yenilecekler” diye konuştu.

‘BİZDE DİZ ÇÖKECEK GÖZ VAR MI?’

Hükümete seslenen Koçyiğit, “Bre gafiller! Siz bizi hiç tanımamışsınız. Bizde size diz çökecek göz var mı? Her bizimiz Sêvê Demir’iz, Mehmet Tunç’uz, Taybet Ana’yız” dedi. Koçyiğit konuşmasını Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri ile sonlandırdı.

bakirkoy mitingi-13

HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu meydan direnişten başka çare yok diyenler bir aradaysa bu ülke kurtulmuştur. Neredeyse 7 Haziran seçimlerinden bu yana bir yıl geçti. Belki adı genel seçimdi ama devrimsel bir sürecin tarihsel çıkışını yaptık. Onlarca yıldır gizli ajandaları ile sinsi bir şekilde saraydaki zatın öncülüğünde hareket eden bir grubun hazırlık yaptığını da biliyoruz. Sivil toplum alanında kendine bağlı sivil toplum örgütü oluşturmuş. Bu bugün çalışması değil. Devlet içinde devlet oluşturmuş. Bir din devleti hazırlığı değil bu. Bu şekilde tanımlarsak eksik kalır. AKP dini diye bir şey var. Haşa kendine has bir peygamberlik yarattı. Yani sapkın bir tarikatları var” dedi.

Saray’ın etrafından milliyet ve ırkçı bir ittifakın olduğunu vurgulayan Demirtaş, yenileceklerini anladıklarında 7 Haziran akşamından bu yana ülkeyi kaosa soktuklarını ifade etti. HDP’nin 7 Haziran seçimlerindeki başarısından bahseden Demirtaş, “Sizler daha iyi biliyorsunuz hiç bir zaman biz rahat koşullarda siyaset yapamadık. En zor koşullarda çalışma yürüttükleri Haziran öncesi 160 yerde bürolarımız ve parti merkezlerimiz saldırıya uğradı” dedi. Demirtaş, “Çünkü biliyorlar HDP güçlendikçe onların iktidarı çöpe gidecekti. Bunun için HDP’nin önünü kesmek istediler” diye belirtti.

‘HER GECE HDP KABUSU GÖRÜYOR’

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buraya nerden geldik diye bakarsak, son bir yılda yaşananlara bakmak gerekiyor. Saray’daki zat bu yüzden büyük bir panik içerisinde. Onun için saraydakinin hesabı sizin direnişinize çarpıyor. Çok öfkeli, çok kızgın. 20 yıldır hazırladığı dikta rejimine karşı durduğumuz için çok kızgın. Orada mutlu mesut siyasetini sürdürecekti. Ama biz buna engel olduk. Her gece HDP kabusu görüyor. HDP onun kabusu haline geldi. Elindeki bütün imkanları kullanmaya devam ediyor. Bu kadar acımasızca halkın üzerine tankı, topu sürmesinin nedeni, Cizre’de halkı diri diri yakmasının nedeni bu. O kadar çok korkuyor ki, halk gümbür gümbür yürürse ne olacağını biliyor. Gezi’deki korku bugünde aynı şekilde onları korkutuyor.”

‘SANIK SANDALYESİNE SARAY’DAKİ ZATI OTURTACAĞIZ’

Seçimlerde durduramadıklarını HDP’yi parlamentodaki diğer iki grupla tasfiye etmeyi planladıklarını kaydeden Demirtaş, dokunulmazlıklar da bundan bağımsız bir şekilde ele alınamayacağını kaydetti. Demirtaş, “Buradan bir kez daha, Adalet Sarayı altında miting yaparken, bugün yargı sesini çıkarmayacaksa, bir daha da sesini çıkarmasın. Adam yargıyı eline almışken, sesini çıkarmayan yarın sesini çıkarmazlar. Yargıtay Başkanı’nı mevsimlik işçi gibi çay toplamaya götürüyor. Bugün sesinizi çıkaramıyorsanız, ne zaman sesinizi çıkaracağınızı bilmiyorum. Önümüzdeki günlerde yargılamalarımız başlayacak. Biz yargılanmaktan korkmuyoruz. Çay toplamaya giden Yargıtay Başkanı bizi yargılayabilecek mi? Bazı savcılar, hepsi değil, bizi yargılamak için hazırda bekleyenler var, biz de sizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım kim kimi yargılayacak. Yargılama yapamazsınız, AKP’nin komisyonu haline gelmişsiniz. Asıl sanık sandalyesine Saray’daki zatı oturtacağız” dedi.

‘BİZ SENDEN DİPLOMANIN ÖRNEĞİNİ İSTİYORUZ’

HDP Eş genel Başkanı Selahatin Demirtaş, sözü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sahte diplomasına getirdi. Demirtaş, “Öylesine bir tuhaf durum ki diploması tartışmalı. Aylardır tartışılıyor. Cumhurbaşkanı adaylığımız döneminde çağrı yaptık. ‘Sende diploma var mı yok mu açıklama yap’ diyoruz, hakkımız değil mi? Cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı yok mu? Rektöre çağrı yapıyor ‘hele bir arşivi karıştır bunlar ikna olsun’ diye. Diplomanın sende olması lazım. Olsaydı şimdiye o diploma büyütülüp dev pankartlarla ülkenin her yerinde sallandırılmış olurdu. ‘Birlikte okuduğum arkadaşlar ortada’ diyor ortada kimse yok” dedi. Marmara Üniversitesi Rektörüne seslenen Demirtaş “Biz senden 4 sayfa açıklama istemiyoruz varsa diplomanın örneğini istiyoruz” diye konuştu.

Demirtaş, “Biz çocuklarımıza korku değil, özgür yarınları miras bırakma sözü verdiysek, Ankara, Suruç, Nusaybin’de yitirdiklerimize özgürlük sözü verdiysek bedeli olacaktır. Ama bu bedeli verecek olan son nesiller biz olacağız. Biz sizlerin vekili olarak buna hazırız” dedi.

‘SARAYDAKİNİN KABUSUNU BİTİRMELİYİZ’

Ezilen halklara seslenen Demirtaş, “Bu ülkenin geleceğinin garantisi sizsiniz. HDP’yi tek kastetmiyorum, HDP’nin dışında da direnenler var. Bir mücadele birliğinin oluşması gerekiyor. Hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bugün yapamazsak yarın yapacak takat bile kalmayabilir. Bugün yapacak gücümüz var. Bu kadar gücümüz var ise tuttuğumuzu koparmamız lazım. Saraydakinin kabuslarını bitirmeliyiz. Nasıl Saray’dakini alaşağı yapacağız. Bu ülkenin başka kurtuluşu yok. Biz gücümüzü sizden aldıysak, ilkelerinize bağlı kalacağız. Sadece mitingde bir araya gelmemiz yetmez, her yerde direnişi büyütmemiz lazım” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir