Dünya Çevre Günü’nde KOS’tan ‘Faili Veysel’ eylemi

Kuzey Ormanları Savunması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre katliamcılarının gözlerini diktiği Fatih Ormanı’nda eylem yaptı. KOS aktivistleri, 3. havalimanı, 3. köprü gibi mega katil projelere ve yeşil alanları yok eden diğer saldırgan yapılaşma projelerine hammadde sağlamak üzere kullanılan ve kapasitesi sürekli genişletilen, Akdağlar Madencilik’in taş ocağı şantiyesinde buluştu. Yaşam savunucuları, burada çevre katliamından sorumlu tuttukları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yu ve devletin çevre politikalarını açtıkları ‘FAİLİ VEYSEL’ pankartıyla protesto etti.

Kuzey ormanları Savunması (KOS), İstanbul’un akciğerleri olan Fatih Ormanı’nda taş ocakları yapılan taş ocakları ve harfiyat dağlarına karşı eylem yaptı.

Ormanda Bilgili Holding-Doğuş Holding’in ortaklığıyla yapılaşmanın önünün açacak Park Orman Tabiat Parkı projesinin yanı sıra, Cendere Vadisi boyunca uzanan ve ormanın içine bir hançer gibi sokulan Maslak 1453, Vadi İstanbul, Skyland, Nurol Life, Seba Ofis gibi onlarca rant ve yağma projesi bulunuyor. Ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü Fatih Ormanı Koruma Ekip Binası’nın yanı başında beton santralleri ve taş ocakları bulunuyor. Bölgedeki hafriyat dağı ise Seyrantepe ve Maslak’tan görülecek kadar yükselmiş durumda.

Kuzey Ormanları Savunması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre katliamcılarının İstanbul’daki gözde ormanlarından Fatih Ormanı’nda eylem yaptı. KOS aktivstleri, 3. havalimanı, 3. köprü gibi mega katil projelere ve yeşil alanları yok eden projelerine hammadde sağlayan ve kapasitesi sürekli genişletilen Akdağlar Madencilik’e ait taş ocağı şantiyesinde biraraya geldi. Yaşam savunucuları burada çevre katliamından sorumlu olan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ve AKP hükümetinin çevre politimalarını açtıkları “FAİLİ VEYSEL” pankartıyla protesto etti.

kos-faili veysel-3

Yaşam savunucuları yaptıkları açıklamada, “Türkiye’nin doğal alanlarına yönelik artan saldırılardan, AKP iktidarı tarafından 2009’da yürürlüğe konan Çevre Etki Değerlendirme Uygulaması Yönetmeliği ile Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu’nu yürürlülüğe sokan mevcut Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu sorumludur” dedi. Ülkenin her tarafına yayılmış olan çevre katliamı projelerinin görünmeyen yüzlerinden birinin tüm ülkeyi kanser hücresi gibi saran taş ocaklarının olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ormanı proje alanı olarak gören zihniyetin derhal terkedilmesi gerekir” diye belirtti.

(ETHA)

 
One thought on “Dünya Çevre Günü’nde KOS’tan ‘Faili Veysel’ eylemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir