Erdoğan’ın fıtratında kadın düşmanlığı: Anneliği reddeden kadın yarımdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun eksiktir, yarımdır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) yeni genel merkez binasının açılış töreninde konuştu.

AKP iktidarı döneminde kurulan, Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın da yönetiminde olduğu KADEM, Saray iktidarının kadın düşmanı söylemlerinin kürsüsü olmaya devam ediyor. 2014 yılında KADEM’in düzenlediği Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde (24-25 Kasım 2014) Erdoğan’ın yaptığı ve “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir” sözleri  kadınlar tarafından sokakta, mücadeleyle yanıtlanmıştı. Geçtiğimiz hafta da kadınların “soyu sürdürmek”le görevli olduğuna ilişkin sözleri ve doğum kontrolünü reddeden ifadeleri nedeniyle kadınlar tarafından protesto edilen Erdoğan durmuyor. Erdoğan bugün (5 Haziran) KADEM hizmet binası açılış töreninde konuştu. Kadınların eşitlik mücadelesini hedef aldı. Kadın hareketini “kadınları yaradılış fıtratından tecrit etmekle” suçladı, anne olmayan ve evini çekip çevirmeyen kadına “yarım” dedi.

Erdoğan, konuşmasında “İnsanlığın yarısını oluşturan kadın, anneliğiyle, evinin ve çocuklarının üzerindeki etkinliğiyle, zerafetiyle, estetiğiyle, iç güdüleriyle, sahip olduğu farklılıklarla kadındır. Bu gerçeği bir kenara bırakıp erkekle kadını birbirlerine hasım olarak rakip olarak gören anlayışı kesinlikle reddediyoruz”  ifadelerini kullandı.  Erdoğan, şunları söyledi:

“Kadın haklarını savunmak adına, insana dair gerçekleri inkar eden ve bu topraklara ait olmayan bir bakış açısı yıllarca bu konuyu tekeline almıştır. Kadını yaratılış fıtratından tecrit eden görüşler onun hakkını savunmuyor. Kadını özgürlüğünden tecrit ediyor. Herhangi bir maden haline getirdiğinizde altınla demiri eşitlediğinizde adaleti sağlamış olmazsınız. Kadın tartışmalarını da bu çerçevede değerlendiriyorum. Erkekle kadını birbirlerine hasım olarak gören anlayışı reddediyoruz. Türkiye büyük hedefleri olan bir ülkedir.  Bu hedeflere ulaşabilmemiz için Türkiye’nin her bir bireyini harekete geçirmememiz gerekiyor. Kadınların üretimini gizli kahramanları olduklarını biliyoruz. Kadınların bu konumları artık daha görünür hale gelmeye başlamıştır. Kadın her alanda var ve çok önemli görevler üstleniyor. Tarlada, bostanda çalışan, evinde pek çok üretimi gerçekleştiren kadınların konumları daha görünür hale gelmiştir. Kamuda, özel sektörde, siyasette de kadınlarımız çok önemli görevler üstleniyor. İstihdama katılan kadınların oranı her geçen gün artıyor.”

‘ANNELİĞİNİZİ UNUTMAYIN’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasında kadının önemli bir yeri olduğunu söylerken diğer yandan “anneliğinizi unutmayın” dedi ve şöyle devam etti:

“Evinin hanımı, çocuklarının annesi olan kadınlar iş hayatında da artarak temsil edilmeye başladı. Kadının iş hayatındaki konumu onun anneliğini asla geriye atmamalıdır. ‘Çalışıyorum’ diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun eksiktir, yarımdır. Kadın insanın yarısıdır. O yarısı olmazsa insan da olmaz. Anneliği reddetmek insanlığın yarısından vazgeçmektir. Bizler böyle bir medeniyetin mensupları olarak bunu bir kenara bırakamayız. Hem neslimizin devamı, hem hayırlı evlatlar yetiştirilmesi konusunda kadınlarımıza güveniyorum. KADEM’in kadınlarımızın bu doğrultuda teşvik edilmesine öncülük edeceğine inanıyorum.”

ÜÇ ÇOÇUK ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “üç çocuk” çağrısını bir kez daha yinelerken, “Her fırsatta 3 çocuk tavsiyesi yapıyorum bunu Rabbim emrediyor. Peygamber’imiz söylüyor. Nikahlanın, çoğalın buyuruyor. Kim? Peygamberimiz. Üretmek hayatın her alanında var olmak kesinlikle anneliğe engel değildir” diye konuştu.

5 YILDIZLI İFTAR UYARISI!

Erdoğan yarın başlayacak olan Ramazan için de, “Bu mübarek ayda şayet soframızı öncelikle mazlum, mağdurlarla ve ailemizle paylaşmıyorsak, Ramazan’ın idrakine varamamışız demektir. 5 yıldızlı otellerde değil, mütevazi sofralarda açın” mesajını verdi. (Kaynak: Evrensel-Sendika.Org)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir