HDP İstanbul mitinginde dağılan kitleye polis saldırdı: en az 50 kişi gözaltına alındı

HDP’nin gerçekleştirdiği darbe mitingi sonrası dağılan kitleyi çıkış noktalarında bekleyen polis, gruplara tazyikli su ile saldırdı, en az 50 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan’da bulunan Emniyet Müdürlüğüne götürülürken, mitingin başından sonuna kadar polis, provokasyon girişiminde bulundu.

HDP’nin düzenlediği darbe mitinginde yapılan konuşmaların ardından sanatçı Xero Abbas sahne aldı. Xero Abbas’ın seslendirdiği ezgiler eşliğinde kitlenin coşkusu doruğa çıktı. HDP Eş Genel Başkan’ı Selahattin Demirtaş, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel’in alandan ayrılması ile birlikte kitle de yavaş yavaş alandan ayrılmaya başladı.

Çıkış noktalarında bekleyen polis, onlarca genci gözaltına alınırken, polis bazı noktalarda tazyikli su ile gruplara saldırdı.

HDP’nin düzenlediği darbe mitinginde yapılan konuşma ve verilen konserlerin ardından alandan ayrılan yurttaşlar, polisin keyfi gözaltılarına maruz kaldı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden en az 50 kişi gözaltına alındı. Arama noktalarında gözaltına alınan yurttaşlar, bekletilen otobüslerle Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet İl Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şu ana kadar gözaltına alınan ve isimleri netleşenler şu şekilde: Abdulselam Doğala, Adem Çalımlı, Adem Özerli, Akif Çalışçı, Alper Yıldız, Azad Demir, Barış Ataş, Birgül Akdoğon, Celalettin Yalçın, Çiğdem Akdoğan, Delal Eroğlu, Derviş Arvas, Emine Aktoğa, Emrah Değirmenci, Enes Arslan, Erdoğan Keledur, Erdoğan Yılmaz, Evindar Güzel, Kadri Doğala, Kasım Akın, Mahsum Balman, Mehmet Kalkan, Mehmet Salih Yalvaç, Mehmet Şirin Bayrak, Muhammed Yalvaç, Nurettin Kuzu, Selahattin Atay, Serdar Özoğuz, Serhat Güven, Tahir Eryılmaz, Tufan Beyhan, Umut Çelik, Yeliz Tunç, Yusuf Ört, Yüksel Gündoğdu, Reber Gümüştaş, Hazal Temel ve soy isimleri öğrenilemeyen Ayhan, Meltem, Mazlum ile iki çocuk ve hamile bir kadın.

Günlerdir hazırlığı yapılan miting alanında konuşlandırılan polislerin, provokasyon girişimleri dikkat çekti. Miting alanından ayrılan yurttaşların bir kısmına gözaltı işlemi yapılırken, gözaltına alınmayan yurttaşlara ise “Bir şey yapsanız, müdahale ederim” tehdidinde bulunuldu.

Alanı dolduran on binlerin üzerinde sürekli polis helikopterinin alçak uçuş yapması ve kitlenin üzerinde beklemesi alandakiler tarafından tepki ile karşılandı.

Polis ile avukat ve HDP yöneticileri arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir