İEL öğrencilerinden bu kez aşure gününde protesto: Yandaş değil çağdaş idare

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri ‘Aşure Günü’ etkinliğinde okul müdürü Hikmet Konar’a tepkierini “Yandaş değil çağdaş idare” yazılı pankart açarak tepki gösterdi.

Mezuniyet töreninde öğrencilerin okul müdürü Hikmet Konak’ı sırtlarını dönerek protesto ettiği ve alkışlarla konuşturmadığı İstanbul Erkek Lisesi’nin mezunlarının buluştuğu ‘Aşure Günü’ne yine yönetime tepki damgasını vurdu.

Müdür Konar, eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından İstanbul’daki 11 liseye atanan yöneticiden biriydi. O günden beri ‘yandaş’ olarak anılan ve tepki gören müdür, bazı öğretmenler hakkında soruşturma başlatmasıyla da öğrencilerin eleştirisine neden olmuştu.

İEL-yandas mudur-2

Dünkü mezuniyet töreninde kep giyen öğrenciler, Konar’ın konuşma yaptığı sırada sırtlarını dönerek protesto etmişti. Öğrencilere rağmen konuşmakta direnen Konar’ın sözünü yine öğrenciler aralıksız alkışlarla kesmişti.

Bugün de okulun bahçesinde düzenlenen ‘Aşure Günü’nde öğrenci ve mezunlar “Yandaş değil çağdaş idare” yazan pankartla eylem yaptılar. Veli ve mezunların da büyük destek verdiği eylemde öğrenciler “Bu kez gündemi öğrenci yarattı” pankartıyla da dikkat çekti.

Etkinlikte söz alan bir öğrenci, okul yönetiminin Türk-Alman hükümetleri arasındaki müfredat ve eğitime dair anlaşmaları yok saydığını, öğrencilerin kültürel faaliyetlerini engellediğini, öğrencilere psikolojik baskı uygulandığını anlattı.

Yine aynı açıklamada Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti gibi iktidara yakınlığıyla bilinen derneklerin okulda yönetimin izniyle etkinlik göstermeye başlandığı vurgulandı. Öğrenciler, okulun mezunlarını bu gelişmelere karşı dayanışmaya çağırdı.

Kendisine yönelik protestoların dinmediği Konar’ın ise Aşure Günü etkinliğine katılmadığı belirtildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir