Terolar’da yasak bitmeden yasak!

Terolar’da valilik tarafından alınan bir aylık yasağın sona ereceği günün akşamında alınan “Bölgede yapılacak eylem ve etkinliklerde mezhepsel ayrışma ve çatışmaların arttırılacağı” skandal kararıyla ikinci kez yasak getirildi. Valiliğin ikinci yasağı, “çeteler yavaş yavaş kampa yerleştirilecek” şeklinde yorumlandı.

Maraş’ın Merkez Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Terolar (Sivricehöyük) bölgesinde yapılmak istenilen 27 bin kişilik AFAD kampında son aşamaya gelindi. Kampın yapımına karşı direnen bölge halkının direnişi 2. ayını geride bırakırken, Maraş Valiliği’nin bir ay önce getirdiği “Bölgeye giriş ve yayın yasağı” bugün sona erdi.

Ancak bugün Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) öncülüğünde birçok Alevi kurum ve kuruluşun katılımıyla Elif Ana Ziyareti’nde Birlik Cemi yapılması beklenirken, valilik tarafından skandal bir kararla bölgeye ilişkin ikinci bir yasak getirildi. Valiliğin “Bölgede yapılacak eylem ve etkinliklerde mezhepsel ayrışma ve çatışmaların arttırılacağı” skandal kararı ile bölge ikinci kez yasaklandı.

Valilik Maraş’ta mülteci kampına karşı eylemleri yasakladı

‘İkinci yasak ile çeteler kampa yerleştirilecek’

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) öncülüğünde inanç çalışması yürüten Ayten Şimşir, Terolar’da kampın bitme aşamasına geldiğini hatırlatarak, hukuki sürece değindi. Başta bölge halkı olmak üzere tüm Alevileri dayanışmaya ve ovalarına sahip çıkmaya çağıran Şimşir, valiliğin bir ay önce Terolar da başlattığı çeteci kampının daha rahat inşa edilmesi için yasak getirdiğini belirten Şimşir, ikinci yasak ile birlikte çetelerin yavaş yavaş kampa yerleştirileceğine işaret etti.

Terolar (Sivricehöyük) nüfusuna kayıtlı olmayan hiç kimsenin bölgeye alınmadığına dikkat çeken Şimşir, “Kamp artık bitti denilebilir ve çetelerin bölgeye sevki an meselesi. Biz Aleviler susturulmak için yasak üstüne yasak getirildi. Yasağın bugün bitmesi beklenirken, dün valiliğin gülünç kararıyla tekrar bir ay yasaklandı. Bugün Elif Ana Ziyareti’nde Birlik Cemi yapacaktık ama yasak konuldu tekrar. Bize önce telefonla bildirildi. Ardından valilik resmi açıklama yaparak yasak ilan etti. Cem, ‘Bölgede yapılacak eylem ve etkinliklerde mezhepsel ayrışma ve çatışmaların arttırılacağı’ gibi gülünç bir gerekçe ile engellendi. Halbuki çetelerin buraya gelmesi mezhepsel çatışmayı arttıracaktır. Bunların amacı da odur. Biz Aleviler olarak bu yasakları asla tanımayacağız ve sonuna kadar direneceğiz” şeklinde konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir