Barış Bloku’ndan Genelkurmay’a: Külter nerede?

Barış Bloku, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere yetkili kurumlara çağrıda bulunarak, bir haftayı aşkın bir süredir gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

Barış Bloku, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere yetkili kurumlara çağrıda bulunarak, bir haftayı aşkın bir süredir gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetini sordu. “Hurşit Külter hakkında kamuoyunu bilgilendirin” başlığıyla yapılan yazılı çağrıda, “Külter’in, Gümüştepe Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde 7 gün tutulduktan sonra 3 Haziran’da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda görüldüğünü düşünen ailesi, Külter’in gönderdiği son mesajında ‘etrafının sarıldığını’ belirterek, ‘Geldiler. Hakkınızı helal edin” dediğini söylüyor. Hurşit’i bölgede görevli özel harekât polislerinin gözaltına aldığını söyleyen ailesine resmi makamlardan yapılan tek açıklamada ‘Söz konusu şahıs, emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ denilmekle yetinildi” denildi.

Derin endişe içinde olduklarını ve “Hurşit Külter’e ne oldu?” sorusunun hızlıca cevaplandırılmasını beklediklerini ifade eden Barış Bloku, açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Aynen 90’lı yıllarda olduğu gibi yetkililerin ‘gözaltına alınmadı, bizde yok’ demekle olayın üzerini örtmesi kabul edilemez. Devlet etkin, şeffaf ve hızlı bir soruşturma yürüterek yaşananları açığa çıkarmalıdır. Muhalif insanların hukuksuz göz altılarla infaz edildiği günlere geri dönmek istemiyoruz. Herkes çok iyi biliyor ki daha önce denenmiş ve acı sonuçlar yaratmış bu yöntemler bizi biraz daha barıştan uzaklaşıyor. ‘Oğlum adalet için mücadele ediyordu. Kürt-Türk anneleri el ele versin ve bu kirli savaşı durdursunlar. O gücümüz var ve biz Kürt anneleri buna hazırız’ diyen Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter’in çağrısına kulak verelim.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir