“Düşünmek suçsa hepimiz suçluyuz”diyenler ‘Kara Pazartesi’de yine kendilerini ihbar ettiler

Düşünce suçlarına dikkat çekmek için her ayın ilk Pazartesi günü yapılan “Kara Pazartesi” eylemlerini sürdüren Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı üyesi bir grup aydın, akademisyen Cris Stephenson, yazar Murat Belge ile Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında açılan davalara “Suç ortağı olarak katılmak istiyoruz” diyerek kendilerini savcılığa ihbar etti.

Aralarında yazar ve insan hakları savunucusu Şanar Yurdatapan’ın da olduğu Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı üyesi bir grup aydının, düşünce suçlarına dikkat çekmek için her ayın ilk Pazartesi günü düzenledikleri ve “Kara Pazartesi” adını verdikleri kendini ihbar etme eylemleri bu ay da devam etti. Ağ üyeleri, hakkında ‘örgüt üyesi’ iddiasıyla dava açılan akademisyen Cris Stephenson, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla hakkında dava açılan Murat Belge ile Charlie Hebdo’ya ilişkin yazıları nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ iddiasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya destek vermek için İstanbul Adliyesi’nde giderek kendilerini savcılığa ihbar etti.

Ağ üyelerinin kendilerini savcılığa ihbar etmesi öncesinde Şanar Yurdatapan adliye önünde eylemlerine ilişkin konuştu.

Yurdatapan, “Geçtiğimiz ay içinde yaşanan ifade özgürlüğü ihlallerine karşı toplu tepkilerimizi biriktirdik. Bunları adliye önünden kamuya açıklıyor, suç olarak kabul etmediğimiz, ama devletin suç sayıp takibe aldığı veya yargılandığı düşünceleri, içeriğine katılsak da katılmasak da tekrarlayarak suçlu sayısını arttırıyoruz” dedi.

Bu ay akademisyen Cris Stephenson, yazar Murat Belge ile Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın suçlarına ortak olduklarını ifade eden Yurdatapan’ın açıklamasının ardından ağ üyeleri adliye binasına girerek, ilgili savcılığa kendilerini ihbar ettikleri dilekçelerini sundu.

Verilen 3 ayrı dilekçede “Bu davaya suç ortağı olarak katılmak istiyoruz” denildi

Geçtiğimiz ay yapılan ilk “Kara Pazartesi” eyleminde ağ üyeleri, Tv programcısı Beyazıt Öztürk’ün programında telefonla bağlanıp Sur’a yönelik saldırıların son bulmasını isteyen Ayşe Çelik’e (Ayşe Öğretmen) destek olmak için kendilerini ihbar etmiş ve haklarında ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla dava açılmıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir