Rozerin Çukur’un cenazesi 5 ayda teşhis edildi.

Sur ablukası esnasında 8 Ocak günü başından vurularak katledilen ve cenazesi ailesin teslim edilmeyen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un cenazesi 151 gün sonra teşhis edildi, DNA eşleşme sonuçları tamamlandı. Ailesi kızları için 131 gün önce köyünde mezar kazmasına rağmen, savcılığın cenaze işkencesi nedeniyle 5 ay beklemek zorunda kaldı. Rozerin’in cenazesi, yarın Dicle ilçesi bağlı Kırkpınar köyünde son yolculuğuna uğurlanacak.

rozerin cukur copyAmed’in (Diyarbakır) Sûr ilçesinde imha ve katliam saldırılarına karşı tarihe geçen direnişte yaşamını yitiren Rozerin Çukur, 8 Ocak’ta Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Süleyman Nazif İlkokulu yakınlarında başından vurularak katledildi. Cenazenin alınmasına uzun süre izin verilmezken, çatışmaların dinmesinin ardından Rozerin’in defnedildiği belirtilen noktada yapılan kazıda çıkarılan 2 cenaze çıkarılmıştı. Ailenin 1 Nisan’da verdiği kan örneğinin ardından, Rozerin’in cenazesi 151 gün sonra teşhis edilebildi.

Ailesi, Rozerin’in ölüm haberini aldıktan 20 gün sonra, Amed’in Pîran (Dicle) ilçesi Herîdan (Kırkpınar) köyünde bir mezar kazdı. 131 gün önce kazılan 2 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğindeki mezar, kış boyunca yağmur ve kar altında katledilen küçük Rozerin’i bekledi.

Savcılık tarafından çağrılan aileye, Rozerin’in cenazesinin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tutulduğu bildirildi. Aile kızlarının cenazesini 131 gün önce etrafı dağlarla çevrili köyde küçük bir tepenin başında kazdıkları mezarda toprağa verecek.

rozerin-mezar‘Rozerin’in cenazesi için aylarca direndi’

Rozerin’in annesi Fahriye Çukur, kızının cenazesini almak için 5 aydır mücadele veriyordu. İHD’de çocuklarının cenazelerini almak için 19 günlük açlık grevine giren annelerden Fahriye Çukur, Sümerpark’ın ardından aylarca Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde nöbet tuttu. Anne Çukur, Rozerin’in katledildiği Sûr’a 100 metre uzakta bulunan Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde gece-gündüz demeden bekleyişini sürdürüp, kızının cenazesini almak için direndi.

‘Gözlerimden akan yaş, kan olup Sûrlara aktı’

Günlerce kızının cenazesini almak için direnen anne Fahriye Çukur, kızı ile ilgili şunları söylemişti: “Cenazesi 100 metre ötemdeydi ama gidip alamadım. Kavuşamadım, içimi dökemedim Rozerinime. Gözlerimizden akan yaş, kan olup döküldü Surlarda. Rozerinim gibi onlarca çocuk, genç katledildi. Çocuklarımızdan korkanlar, direnişlerini durduramayanlar çocuklarımızı katlettiler. Mezar var Rozerinim yok. Bir anne kızını toprağa vereceği günü bekler mi? Ama ben bekliyorum. Kızımın cenazesini alıp toprağa vermek istiyorum.”

Rozerin Çukur’un cenazesi yarın saat 09.00’da köyünde sonsuzluğa uğurlanacak.

 
One thought on “Rozerin Çukur’un cenazesi 5 ayda teşhis edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir