“Minbic operasyonuyla Türk sömürgeciliği ile DAİŞ sınır komşuluğu son bulacak”

MLKP Rojava Örgütü, DAİŞ işgali altındaki Minbic’in kurtarılması hamlesine savaşçılarının da katıldığını açıkladı, “Minbic ve devamında Efrin ile birleşme mücadelesi Türkiye ve DAİŞ’in Rojava devrimini yenilgiye uğratma çalışmasına karşı çok önemli bir darbe olacaktır. MLKP Şehit Serkan Taburu’ndan kadın ve erkek savaşçılar, bütün bu süreçlerin özneleri olmaya devam edeceklerdir” diye belirtti.

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Rojava Örgütü, DAİŞ işgali altındaki Minbic’in kurtarılması hamlesine savaşçılarının da katıldığını açıkladı.

1 Haziran’da başlatılan Mimbiç hamlesinde yer alan MLKP Rojava, bugüne kadar birbirinden ayrı olan Efrin ve Kobane kantonlarının birleşmesine her geçen gün yaklaşıldığı belirtildi. Açıklamada “Arap ve diğer halkların yaşadığı toprakların işgal altında olması ve halkların özgürlük ihtiyacının aciliyeti halkın yüzünü Rojava devrimine ve onun politik gücüne dönmelerini kolaylaştırıyor.

Minbic hamlesi sürerken savaşçıların kararlı şekilde ilerlediğine vurgu yapan MLKP Rojava, “Rojava devriminin kantonlar arası fiziki bağının son halkası olan Efrin ile birleşmeye her geçen zaman daha da yaklaşıyoruz. Bundan bir yıl önce ise Girê Spî’nin özgürleştirilmesiyle Cizire ile Kobane kantonları başarıyla birleştirilmişti” diye hatırlattı.

Minbic hamlesi kapsamında, DAİŞ zulmüne uğrayan halkların özgürlüklerine kavuşmasının an meselesi olduğu belirtilen açıklamada, “Minbic’te yaşayan Arap, Türkmen, Çerkes, Kürt ve diğer halkların özgürlük ile buluşarak bir arada yeni bir yaşamı inşa etme hamlesine MLKP savaşçıları da katılıyor. Rojava devrimi özgürlük alanlarını genişleterek ilerliyor. Rojava halkının özgürleşmesinin önündeki coğrafi kopukluk politik askeri hamle ile sonlandırılması hedefleniyor” ifadeleri yer aldı.

Yaşam alanları işgal altındaki halkların özgürlük için yüzlerini Rojava devrimine döndüğünü vurgulayan MLKP Rojava Örgütü, DAİŞ zulmü altında esaret yaşayan halkların Demokratik Suriye Güçleri’ni büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirtti. Açıklamada, “MLKP Şehit Serkan Taburundan kadın ve erkek savaşçılar, bütün bu süreçlerin özneleri olmaya devam edeceklerdir” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Efrin’in izolasyonuna son vermek, DAİŞ’in işgali altındaki toprakları özgürleştirmek, Rojava devriminin kantonlar arası fiziksel kopukluğunu sonlandırmak ve demokratik Suriye devrimine doğru yol almak bakımında bu hamle önemlidir. Minbic ve devamında Efrin ile birleşme mücadelesi Türkiye ve DAİŞ’in Rojava devrimini yenilgiye uğratma çalışmasına karşı çok önemli bir darbe olacaktır.

Bilindiği gibi Fırat’ın batısına geçiş süreci, Tişrin’in özgürleştirilmesiyle başlamıştı. Minbic hamlesiyle bu süreç devam ediyor. Türk sömürgeciliği darbe üstüne darbe alıyor. En büyük müttefiki olan DAİŞ ile sınır komşuluğunun sonlarına yaklaşıyor. Minbic’in özgürleştirilmesi Türk sömürgeci güçleri ve onlarla işbirliğini derinleştiren KDP için yeni bir yenilgi demektir. Yenildikçe daha da saldırganlaşıyorlar. Türk sömürgeciliği kendi ırkçı sınırlarına, KDP ise dar aşiretsel sınırlara hapsolmaktan kurtulamayacaklar.” (ETHA)

 

 
One thought on ““Minbic operasyonuyla Türk sömürgeciliği ile DAİŞ sınır komşuluğu son bulacak”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir