Yüksekdağ’dan Erdoğan’a ‘Çeyrek akıl’ yakıştırması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anne olmayan kadın yarım kadındır” şeklindeki açıklamasına cevap veren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Tayyip Erdoğan gibi çeyrek akılların, oluşturulamamış, tamamlanamamış zihniyetlerin de tamamlanması ancak kadınların toplum ve siyasette varlığı ile mümkün olabilir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP MYK toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün bir açılışta sarf ettiği “Anne olmayan kadın yarım kadındır” sözlerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yüksekdağ, kadınları sadece annelik yönüyle tanımlayan anlayışın başlı başına çeyrek bir anlayış olduğunu belirten Yüksekdağ, “Toplumu, siyaseti, yaşamı sadece erkekten yana kuran anlayışın söyleyeceği sözlerdir. Ama bunlar kadınların toplumsal ve siyasetteki yerinin, oluşturduğu bütünün farkındayız. Tayyip Erdoğan gibi çeyrek akılların, oluşturulamamış, tamamlanamamış zihniyetlerin de tamamlanması ancak kadınların toplum ve siyasette varlığı ile mümkün olabilir” dedi.

Yüksekdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bence bu söz bu yaklaşımla kadınların toplumsal ve siyasal anlamdaki gelişme ve dinamiğini hazmedememe yaklaşımının bir ifadesi. Tam tersine kadınların siyaseti ve yaşamı çekip çevirmesi gerekiyor. Tayyip Erdoğan kadınları evine hapsetmeye çalışıyor ama Türkiye’de kadınlar bu hapishaneyi ret edeli çok oldu. Artık kadınlar özgürlük alanlarında, ekonomi de, okulda, akademi de varlıklarını güçlendiriyorlar. Bunu bir toplumsal özgürleşme alanına çeviriyorlar. Kadınlar sokakta var olduğu müddetçe, ekonomide, siyasette var olduğu sürece bir toplum kendini geliştirebilir. Kadınları sokaktan, yaşamdan çekip eve hapsettiğiniz sürece o ülke o toplum yarım demektir. Biz kadınlar olarak Tayyip Erdoğan’ın zihniyetine biat etmedik, etmeyeceğiz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir