3 günde kazandığı para sadece 15 TL

Halkların Köprüsü Derneği’nin hazırladığı rapor, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli mültecilerin nasıl emek sömürüsüne maruz kaldıklarını ortaya koydu. Bu mültecilerden biri olan 3 çocuk annesi Huriye Hasan’ın, sigortasız olarak metresi 1.5 TL karşılığında yaptığı gelinlik işlemesi işinden 3 günde eline geçen para sadece 15 TL.

Uluslararası Af Örgütü verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı mülteci sayısı 3 milyonun üzerinde. Bu mültecilerin 250 bini AFAD kamlarında barındırılırken, geriye kalan 2 milyon 750 bini ise Türkiye metropollerinde yoğun hak ihlali ve emek sömürüsü altında yaşamaya tutunma uğraşı içerisinde. Suriye’de yaşanan iç savaş ve DAİŞ vahşetinden kaçarak Türkiye’ye gelen mültecilerin oldukça büyük bir bölümü İzmir’e yerleşmiş durumda.

İzmir Halkların Köprüsü Derneği’nin 99 mülteci aileden 112 kişi ile yaptıkları görüşme sonucu hazırladığı Mültecilerin Çalışma Hayatına Dair Saha Araştırması Raporu, mültecilerin yaşadığı hak ihlalleri ve emek sömürüsünü de gözler önüne serer nitelikte.

Her 5 mülteci çocuktan 1 çalışmakta

Raporda görüşülen 112 kişinin 1’i kız çocuğu olmak üzere 3’ü kadın, 26’sı erkek çocuğu olmak üzere 109 kişi erkek. Görüşülen bu hanelerde yaşayanların ise 143’ü kadın, 130’u erkek ve 295’i de çocuk.

Bunlardan ise sadece 127 kişi çalışıyor. Her 5 kişiden ancak birinin çalıştığı anlaşılan görüşülen bu mülteci ailelerin okul çağında 130 çocuğu var ve bu çocukların 29’u okul okumak yerine bir işte çalışır durumda. Çalışan toplam 93 kişinin ise hiçbirinin ne iş sözleşmesi var nede iş güvencesi ve sigortası.

Mülteciler işten atılmaktan korkuyor!

Çalışmakta olan bu 93 kişiye ‘İşyerinde ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?’ şeklinde yöneltilen soruya cevap veren 58 kişinden 37’si ‘aynı işi yaptığı diğer çalışanlardan daha az ücret aldığı’, 35’i ‘iş güvencesi olmadığı ve her an atılabileceğini’, 26’sı ‘dil ve iletişim sorunu yaşadığını’, 17’si ‘hor görülme, ayrımcılık ve hak ihlalleri ile karşılaştığını’, 12’si ‘ücretini düzenli alamadığını’, 10 kişi ise ‘sağlıksız koşullarda çalıştığını’ kaydetti.

Yine görüşülen bu mültecilerden 11’si ayrımcılık ve hak ihlallerini ‘üstlerinden’, 7’si ‘çalışma arkadaşlarından’, 4’ü ‘müşterilerden’, 6’sı ise ‘işverenden’ gördüğü yanıtını verdi.

Üç günlük emeğin karşılığı: 15 TL

Raporda yer alan görüşülen kişilerden biri Halep’ten 3 yıl önce İzmir’e gelen 3 çocuk annesi Huriye Hasan (34). Türkiye’de mülteci olduklarından dolayı emeklerinin sömürüldüklerini dile getiren Hasan, sigortasız olarak evde metresi 1.5 TL karşılığında gelinlik işlemesi yaptığını ve üç günde yapabildiği toplam 9 metre iş için 15 TL kazanabildiğini anlattı.

İki çocuğunun okula gitmesi ve ev kirasının 270 TL olmasından kaynaklı mecburiyetten bu işi yaptığını söyleyen Hasan, yine kız kardeşinin ise ailesini geçindirebilmek için 200 adet sigarayı 3 TL karşılığında sardığını dile getirmiş.
Emeklerinin sömürüldüğünün farkında olan, ancak çalışmaktan başka çareleri olmadığını söyleyen Hasan’ın tek isteği, savaşın sonlanması halinde bir an önce ülkelerine geri dönmek.

Sigortasız emeğimiz sömürülüyor!

Halep’ten 1 buçuk yıl önce İzmir’e gelen Mahmut Hüseyin (32) de Türkiye’ye geldiği günden beri çalıştıkları işlerinde emeklerinin karşılığını almadığını ifade ediyor.

Sigortasız çalıştırıldıklarını belirten Hüseyin, içinde bulundukları zorlu hayatı “3 çocuğum var. Ev kiram 300 TL. Aldığım maaş ancak ev kirası ve ev masraflarını karşılıyor. Evde başka çalışan olmadığından dolayı yaşamımızı geçindirmekte zorluk yaşıyoruz” sözleriyle dile getiriyor.

Hüseyin de tıpkı diğer mülteciler gibi ülkelerindeki savaşın bir an önce son bulup, topraklarına geri dönme umudu içerisinde. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir