Askere katliam ‘zırhı’ getiriliyor

Askerlerin yargılanmasını da MİT yasasında olduğu gibi Bakanlar Kurulu iznine bağlayan tasarı AKP tarafından hazırlanarak meclise gönderildi.

AKP’nin Kürt halkına karşı başlattığı savaşta aktif bir şekilde yer alan ve “sivil katliamlar” dahil pek çok olaya karışan askerlerin yargılanmasını da MİT yasasında olduğu gibi Milli Savunma Bakanlığı’nın iznine bağlayan tasarı Meclis’e gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıda, “Terörle mücadelede görevli tüm TSK mensuplarının izne bağlı olarak yargılanabilmeleri” yönünde düzenleme yapıldı. Özellikle Kürdistan’daki savaşta yer alan Cizîr (Cizre) başta olmak üzere pek çok il ve ilçede “savaş suçu” sayılabilecek eylemlere girişen askerlerle ilgili bir iddia ortaya atıldığı zaman doğrudan soruşturma yapılmayacak. Dava açılacaksa ilgili savcılıklar, önce Milli Savunma Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep edecek.

Önce Bakanlık sonra Başbakanlık izni gerekiyor

Milli Savunma Bakanı’nın onayı alındıktan sonra ilk aşama tamamlanmış olacak. Başbakan’ın da onayı ile daha sonra TSK mensuplarının yargılanması mümkün olabilecek. Milli Savunma Bakanı, “Bu suçlama haksız” diyerek, soruşturmaya izin vermezse dosya bakandan dönmüş olacak.

Yasal koruma sözü ve Cizre’deki katliamlar

Konu ilk olarak Kürt kentlerine karşı ağır silahlarla başlatılan ve sivil katliamlara neden olan operasyonlarla birlikte gündeme gelmişti. AKP’ye yakın kaynaklar, operasyonlara çıkan askerlerin gönülsüz olduğu ve yargılanmama güvencesi istedikleri belirtilmişti. Mart ayında yansıyan haberlere göre, AKP askere gerekli güvenceleri vererek yasal hazırlık sözü vermişti. Bu tartışmalar yaşanırken, Cizre’de bodrumlarda yüzden fazla sivil insan yakılarak katledildi. Daha sonra Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporlarda yapılan katliamlara işaret edilerek, “Katliam yapıldığına ve bu katliamlarda yüzden fazla insanın öldürüldüğüne ilişkin” ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu belirterek, soruşturma yapma isteğini dile getirmişti.

Roboskî’nin üstü örtülmüştü

28 Aralık 2011 tarihinde Roboskî’de 34 Kürt köylüsünün Türk savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili açılan soruşturmada Haziran 2013’te görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, 7 Ocak 2013 tarihli gerekçeli kararında, “Gerek şüphelilerin gerekse olayda görev yapan diğer TSK personelinin, TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdikleri, görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri, dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığının anlaşıldığı” denerek takipsizlik kararı vermişti. (Kaynak: DİHA)

 
3 thoughts on “Askere katliam ‘zırhı’ getiriliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir