Demirtaş: Cumhurbaşkanı’nın zihniyeti yüzünden ölümler yaşanıyor

Diyarbakır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul’da askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kıyamete kadar bu ölümler olacak’ sözlerine tepki gösterdi. “Bu zihniyet olduğu için ölümler oluyor” diyen Demirtaş, Meclis’te grubu bulunan partilere ise akan kanı durdurmak için biraraya gelmeye çağrısı yaptı.

HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Amed’te (Diyarbakır) Yenişehir Belediyesi tarafından İplik Mahallesi’nde yapımına Mart 2014 yılında başlanan hizmet binasının açılışına katıldı. Açılışa eş başkanların yanı sıra Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ile Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılışta konuşan Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Ülkü Baytaş, hizmet binalarının sadece bir belediye binası olmadığını, halkın evi olduğunu belirtti. Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Selim Kurbanoğlu ise yerel yönetimlerin en iyi yürütecek güçlerin kendileri olduğuna dikkat çekerek, yeni binalarında halka en iyi hizmeti sunacaklarının altını çizdi.

Ardından söz alan Gültan Kışanak, belediyelerin halkın çalışma alanı olduğunu belirterek, Yenişehir Belediyesi’nin şimdiye kadar yürüttüğü hizmet çalışmalarını daha büyük bir performansla yeni binalarında yürüteceğini dile getirdi.

‘Demokratik çalışmalar yüzünden hedef alınıyoruz’

Açılışta söz alan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de demokrasinin geliştirilmesinde yerel yönetimlerin önemine değindi. Tuncel, “Kadın özgürlükçü bir perspektiflerle demokratik çalışmalar yürütülmektedir. Yerel yönetimlere bağlı bu belediyelerimiz, yürüttükleri bu demokratik çalışmaları yüzünden sürekli hedef gösteriliyor. 20’den fazla belediye başkanımız tutuklandı. Kentler sadece binalardan oluşmuyor. Bizim işimiz insan ve demokrasiyi geliştirmektir. Asıl önemli olan bu binada halka dair yürütülecek hizmetlerdir. Yaşam alanlarımızda ne yapılacaksa bunu halkımız kendisi belirliyor. Biz zengin ve yoksul arasındaki alanı daraltılıyoruz, bu yüzden de hedef alınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş ise, AKP’nin savaş siyaseti ve bugün İstanbul’daki patlamaya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Keşke coğrafyamızda doğal seyri içinde güvenlik ve huzur içinde yaşayabilseydik. Bugün sayılı mekanlardan birini açacağız. Ama biz bunun açılışını yaparken, ülkenin her yerine cenazeler gidiyor. Şiddet hiçbirimizin makul gördüğü, göreceği bir yöntem değil. Demokratik siyaset görevini yapmazsa, hükümet sadece bir devlet dairesine dönüşürse şiddet kaçınılmaz oluyor.

‘Ölümler basiretsiz siyasetin nedenidir’

İstanbul’daki patlamaya ilişkin ülkenin Cumhurbaşkanı ‘Kıyamete kadar böyle olacak’ tarzında açıklamalarda bulunuyor. Bugün bombalar patlıyor ve insanlar ölüyorsa bunun en büyük nedeni bu zihniyet. Ölüm Allah’ın emridir ama bu şekilde gençlerin ölümü basiretsiz siyasetin nedenidir. Kıyamete kadar değil. Bu bizim kaderimiz değil. Barış hemen yarın olmalı. Kıyamete kadar savaş olmamalı. Ülkemizde savaşlara alışma haline getirilmeye çalışılıyor. Bir günde savaşı durdurmak yerine kandan beslenme bir iktidar için faşizmi, şovenizmi pohpohlamak bu bir vatanseverlik olamaz. Başka bir ülkede ‘Ölümler kıyamete kadar olacak’ diyen bir Başbakan, Cumhurbaşkanı istifaya çağırılır.

‘İtiraz etmeyenlerin günahı çoktur’

Elin, kolun, yüzün, boğazına kadar kana bulamış, barış diyen, gazetecileri, akademisyenleri tutuklatarak mı savaşı kıyamete kadar sürdürmeye çalışıyorsun? Bu savaş kıyamet kadar sürmeyecek. Bu ülkede barış isteyen herkes el ele verecek savaştan, tabutlardan beslenen, kan gördükçe yüzüne kan gelen ruhsuz siyaset anlayışını reddedecek. Saraylar yıkılacak. O gittiği gün, barışın önü açılacak.

Ülkenin barışı önünde en büyük engel Cumhurbaşkanıdır. Barışa tahammülü yoktur. Cenazeler olmazsa rahat olmayacak. Kan akmazsa insanlar soru sormaya başlayacak. Kan akmazsa hırsızlıkları, yolsuzlukları ortaya çıkacak. Her gün cenazelerinin gelmesi lazım ki hırsızlıklarını gündeme gelmesin. Bunun için kanın dökülmesini istiyorlar. Buna itiraz etmeyenlerin suçu günahı büyüktür.

‘Çözme makamında iktidar var’

Madem kıyamete kadar birbirimizi öldüreceğiz, maden Cizre’de, Nusaybin’de, Sur’da yıkım savaş devam edecek sen ne demeye o koltukta oturuyorsun? Anayasanın sana yüklediği bir görev var, barışı sağlamak. Sen Anayasa’nın verdiği hukuku yerine getiremeyeceksin, o zaman bütün kan senin yüzüne sıçramış. Çözme makamında olan kusura bakmasın Bese Hozat, Cemil Bayık değil. Çözüm makamında olan seçimle iş başına gelmiş iktidardır. Kürt sorununu neden çözmüyor diye PKK’ye dönecek halimiz yok. Devleti onlar yönetecekse sorun yok. Bir yandan ‘terör örgütü’ diyorsunuz bir yandan muhatap almak istemiyorsunuz, savaşın bütün sorumluluğunu seçilmiş hükümet olarak getirip PKK’ye yüklüyorsunuz.

‘Kanın sorumlusu hükümettir’

Seçime PKKmi girdi? Yeni anayasayı PKKmi yapacak? Savaşın sorumluluğunu kendi üstünden atmak için herkesi sorumlu tutuyor. Bu ülkede akan kanın sorumlusu hükümettir. Hesabını vermesi gereken onlardır, bizler değiliz. Bütün bu suçların vebalini ödeyeceksiniz. Bizim işimiz sizden hesap sormaktır. Öcalan’la görüşülen barış sürecinde herkes gülüyordu. Barış mı bize kazandırdı, yoksa şu günkü ölümler mi kazandırdı?

Daha barış tam sağlanmadan burada bir canlanma sağlandı. Kentler virane, Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur yakıldı bunlar virane bunların faturasını sadece bu kentler ödemedi. Bunların bedelini Antalya da Alanya da ödüyor.

‘Barış için ciddiyetle çalışacağız’

Parlamentoda 4 partiyiz. Önümüze bir takvim koyalım. Bir araya gelip biz bu kanı durdurabiliriz. Çözüm yol haritası çıkarabilecek cesaretliysek o koltuklara oturalım. Başaramazsak istifa edelim. Biz koltuk sevdalısı değiliz. İnsanlar ölürken demokratik siyaset kanalları tıkanacaksa bizim orada bulunmamızın zaten bir anlamı yok. Yapamazsak haysiyetli davranalım ve istifa edelim. Saraydakine demiyorum zaten istifa et desem kalpten gidecek. Haysiyet desem ‘O nedir?’ diyecek. Ülkenin başına bela olmuş iktidar için Ortadoğu ve ülkeyi kan gölüne çeviren birinden barış beklenmez. Eğer parlamentodakiler de onun kuyruğuna kapılıp gidecekse kimse kusura bakmasın biz HDP olarak kuyruk partisi olmayacağız. Barış için ciddiyetle çalışacağız.”

Demirtaş’ın hükümeti hedef aldığı bu sözlerinin ardından belediyenin yeni hizmet binası alkışlar eşliğinde açıldı. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir