Devlet evlerini Ramazan günü yıktı

Silopi’de devletin yakıp yıktığı evler için aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararı sonrasında iş makinalarının getirildiği Şehit Harun Mahallesi’nde yıkıma başlandı. Ramazan ayı başında evleri yıkılan aileler, yıkım ekiplerine tepki gösterdi.

Soykırım saldırılarının 37 gün sürdüğü Şırnak’ın Silopi ilçesinde, devletin yakıp yıktığı evler için Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘acele kamulaştırma’ kararı kapsamında Başak ve Barbaros Mahalleleri’nin ardından bugün de Şehit Harun Mahallesi’nde yıkıma başlandı. Paletli iş makineleriyle girilen mahallede, devlet güçleri Ramazan ayını dinlemeden evleri yıkmaya başladı.

Yıkılan evlerin enkazından toplanan hafriyat ise kamyonlara yüklenerek götürüldü.

Yıkım işlemleri esnasında ekipler, ailelerin tepkileriyle karşılaştı.

Mahallede yer alan Fatih İlkokulu’nun polis karakoluna çevrilmesi ile birlikte karakolun çevresinde evlerin yıkılması da dikkat çekti.

Mahallelerini terk etmiyorlar

Evleri hakkında yıkım kararı verilen aileler, hafta içinde kaymakamlığa giderek görüşme gerçekleştirdikleri ve Ramazan ayını evlerinde geçirmek istediklerini söyleseler de, bu taleplerine olumsuz yanıt aldıklarını belirtti. Evleri yıkılan aileler, her şeye rağmen mahallelerini terk etmeyeceklerini ifade etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir