Oğullarının cenazesine katılan anne babaya terör soruşturması!

Dersim Ovacık’ta askerle çatışmaya giren, canlı yakalanıp gözaltında işkencede katledilen TİKKO gerillası Özgüç Yalçın’ın cenazesine katılan anne ve babasına “terör örgütü propagandası” iddiasıyla soruşturma açıldı

Dersim’in Ovacık ilçesinde 21 Ekim 2015 günü çıkan çatışmada ve gördükleri işkence sonucunda TİKKO savaşçıları Cengiz İçli, Hakan Çayır ve Özgüç Yalçın yaşamını yitirmişti. Yaşamını yitiren TİKKO’lular için cenaze törenleri düzenlenmiş, Özgüç Yalçın da Dersim’de defnedilmişti.

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, savcılık aralarında Yalçın’ın annesi ve babasının da bulunduğu cenaze katılımcılarına soruşturma açtı.

ozguc_yalcin_1Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Tunceli Başsavcılığı’nın “talimatla ifadesinin alınması” yazısı üzerine adliyeye çağrılan anne Ayşe Yalçın ve baba Sermet Yalçın ifade verdi.

Annesi, babası, arkadaşı: “Onunla gurur duyuyoruz”

“Terör örgütü propagandası” iddiasıyla ifade veren Sermet Yalçın, oğlunun cenazesine katılmış ve konuşma yapmış olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılmasının hukuki ve insani olmadığını söyledi. Oğlunun örgüt üyesi olup olmamasının cenazeye katılımı için bir engel oluşturmadığını söyleyen baba Yalçın, “O benim oğlumdur ve onunla gurur duyuyorum” dedi.

Anne Ayşe Yalçın da fotoğrafların kendisine ait olduğunu kabul etti, oğlunun örgüt üyesi olup olmadığına dair bir bilgisinin olmadığını belirtti, “Oğlumun cenaze törenine katılmaktan ve onun tabutunu taşımaktan daha doğal bir davranış olamaz. Onunla da gurur duyuyorum” dedi.

ozguc_yalcin_2Cenazeye katılan bir diğer isim Av. Rıza Yalçın Koçak ise ifadesinde cenazeleri defnedilen iki kişinin de yakın arkadaşı olduğunu söyledi,“Ortada suç oluşturacak herhangi bir fiil bulunmamaktadır. Her ikisi de tanıdığım ve gurur duyduğum iki arkadaşımdır” dedi.

Özgüç Yalçın’ın Dersim’deki çatışma yaşamını yitirmediği, askerlerce gözaltına alınarak götürüldüğü Ovacık İlçe Jandarma Karakolu’nda gördüğü işkence sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir