Sahibinin sesi RTÜK’ten şaşırtmayan Vezneciler için yayın yasağı

İstanbul Vezneciler’de gerçekleşen bombalı araçlı saldırının ardından RTÜK’ten yine yayın yasağı geldi. RTÜK kararda gerekçe olarak soruşturmanın güvenliğini gösterirken her türlü haber, röportaj ve eleştiriyi yayımlamayı yasakladı.

RTÜK, İstanbul Vezneciler’de 7 Haziran’da polis aracına yönelik gerçekleşen bombalı araçlı saldırının ardından yine yayın yasağı kararı verdi. Gerekçe olarak soruşturma delillerinin zarar görmesini, kamu düzeninin bozulmasını, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesini gösteren RTÜK, bunun için dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştirinin yayımlanmasını yasakladı.

Vezneciler’de polis otobüsüne bombalı saldırı: 7’si polis 11 kişi öldü, 36 yaralı

RTÜK kararı:

“İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin, 07/06/2016 tarihli ve 2016/2841 D.İş sayılı kararı ile 07/06/2016 tarihinde İstanbul İli Fatih İlçesi Vezneciler mevkiinde Çevik Kuvvet polisi aracına yönelik meydana gelen bombalı terör saldırısı nedeni ile yürütülen soruşturmada olaya ilişkin yazılı ve görsel medya organlarında yapılan yayınlarda olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlayarak olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riski meydana geldiği anlaşılmakta, toplum sağlığının milli güvenlik kamu düzeni ve kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacı ile soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve bunun gibi yayın yapılmasının 5187 sayılı Kanunun 3/2 maddesi gereğince yasaklanmasına karar verilmiştir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir