Yüzlerce kişi Yeryüzü Sofrası’nda buluştu

Ramazan ayının ilk Yeryüzü Sofrası kuruldu. Galatasaray Lisesi’nde biraraya gelen yüzlerce kişi kurulan komünde iftarını yaptı.

Antikapitalist Müslümanların çağrısıyla, Ramazan Ayı’nın ilk iftarında ‘Yeryüzü Sofrası’ kuruldu.

İlahiyatçı Profesör İhsan Eliaçık, sanatçı Ferhat Tunç’un da katılımıyla Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen yüzlerce kişi ‘Yeryüzü Sofrası’nı kurdu. Akşam ezanının okunmasıyla orucunu açanlar, yiyeceklerini paylaştı.

Yeryüzü Sofrası komün halinde gerçekleşirken, Taksim Meydanı’nda devlet erkanı için kurulan lüks iftar sofrası ise dikkat çekti.

‘GERÇEK ANLAMDA İNANANLARIN KURDUĞU SOFRASIDIR’

Sanatçı Tunç, halkın ve gerçekten inananların sofrası olarak tanımladığı Yeryüzü Sofrası’nın Gezi direnişiyle birlikte kurulduğunu hatırlattı. Tunç, “Aslında ‘Gezi’nin sofrası’ olarak da anılıyor” dedi.

Ramazan ayında devlet erkanının katıldığı lüks iftar sofralarını işaret eden Tunç, sadece zenginlerin karnının doyduğunu vurguladı. Yeryüzü Sofrası’nda herkesin karnını doyurduğunu kaydeden Tunç, “Yeryüzü Sofrası’nın aynı zamanda barışa inananların sofrası olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘SANKİ GEZİ’NİN MANEVİ BİR MİRASI GİBİ DEVAM ETTİ’

Profesör İhsan Eliaçık’da Yeryüzü Sofrası’nın lüks otellerde verilen iftar yemeklerine tepki göstermek amacıyla başladığnı hatırlattı. Eliaçık, “Özellikle Gezi’ye katılan kitleler Gezi’den sonra sahip çıktı. Sanki Gezi’nin manevi bir mirası gibiymiş devam etti” şeklinde konuştu.

Sponsorsuz, flamasız, bayraksız, otoritesiz paylaşarak, bölüşerek iftar açmanın keyfinin Yeryüzü Sofrası’nda yaşandığını kaydeden Eliaçık, “Birliğin, beraberliğin, eşitliğin adaletin gerçek anlamda Ramazan’da ortaya çıkması gerekiyor. Bu insanlar da burada bunlara sahip çıkarak bunu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

Sofranın israfa, lükse, hırsızlığa, yolsuzluğa, haramzadeliğe ve hak yemeye, öldürmeye itiraz barındırdığını kaydeden Eliaçık, bu nedenle sahiplenildiğini vurguladı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir