Barış Anneleri’nin eylemine ırkçı saldırı

İstanbul Barış Anneleri tarafından “PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük” ve Dolmabahçe Mutabakatı’na dönülmesi talebiyle 31 haftadır sürdürülen eyleme, ırkçı bir grup saldırdı. Eylemin yapıldığı alandan geçen bir taksinin içinden sert bir cisim fırlatan ırkçı grup, Barış Anneleri’nden Zeynep Calıhan’ı başından yaraladı.

İstanbul Barış Anneleri Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Dolmabahçe Mutabakatı’nın hayata geçirilmesi talebiyle düzenledikleri eylemin 31’incisi için Dolmabahçe’de bir araya geldi. “Anneler savaşa geçit vermeyecek” ve “Dolmabahçe’de devrilen masanın yeniden kurulmasını istiyoruz. Biz Anayız, Kürd’üz, Türk’üz, Laz’ız, Çerkez’iz, Arap’ız ama Anayız” pankartlarını açan Barış Anneleri, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Jin şer naxwazin”, “Dolmabahçe Mutabakatı’na sadık kalınsın” ile “Tecrit kalksın, müzakere başlasın” dövizleri eşliğinde oturma eylemine başladı.

Anneler eylemlerini sürdürdükleri sırada yanlarından geçen bir ticari taksinin içindeki ırkçı grup, annelerin üzerine sert bir cisim fırlattı. Sert cisim annelerden Zeynep Calıhan’ı başından yaraladı. Sağlık durumu iyi olan Calıhan, saldırının ardından “Bizi bu ırkçı saldırılar ile durduramazlar ” dedi.

Anneler saldırıya rağmen oturma eylemlerini sonuna kadar sürdürdü. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir