Gençlik örgütleri: “Suruç için adalet herkes için adalet”  kampanyasını birlikte yürüteceğiz

Suruç katliamını 1. yılı yaklaşırken bir araya gelen çok sayıda örgüt, “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasını desteklediklerini ve dayanışma içinde kampanyayı yürüteceklerini kaydetti. Gençlik örgütleri, dayanışma ve yoldaşlık bilinciyle Suruç şehitlerinin özlemi olan eşit ve özgür geleceği inşa edeceklerini duyurdu.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasına gençlik örgütlerinden destek geldi.

Anarşist Gençlik, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç), Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, DirenÜniversite, Emek Gençliği, Emekçi Hareket Partisi Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi, Kaldıraç’tan öğrenciler, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Üniversite Meclisi, Öğrenci Dayanışması, Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen), Öğrenci Kolektifleri, Özgürlükçü Gençlik Derneği, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) temsilcileri bugün Makine Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenledi, kampanyanın örgütleyicisi arasında yer alacaklarını duyurdu.

Gençlik örgütleri adına açıklama yapan Fulya Dağlı, Kobane’nin inşasına katılmak üzere yola çıkan devrimcilerden 33’ünün 20 Temmuz’da Suruç’ta katledildiğini hatırlattı.

‘SURUÇ KATLİAMI SARAY DARBESİNİN DE TARİHİDİR’

“Suruç katliamı, Saray darbesinin de tarihidir” diyen Dağlı, katliamın ardından yaşananlara dikkat çekti. Suruç’ta gençliğin özel olarak AKP/Saray iktidarı ve tetikçisi DAİŞ tarafından hedef alındığına dikkat çeken Dağlı, “Tıpkı 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt katliamı gibi, tıpkı Bahçelievler katliamı gibi Suruç katliamı da gençliği teslim almak, genliğe diz çöktürmek için organize edilmiştir” diye konuştu.

Dağlı, Suruç katliamında sadece SGDF’nin hedeflenmediğinin altını çizdi, “Gezi’den Kobane’ye, Devrimci Gençlik Köprüsü’nden Cizre’ye bir bütün olarak gençliktir, gençliğin birleşik ve ortak mücadelesidir” dedi.

Suruç katliamının 1. yılı yaklaşırken “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyasını gençlik örgütleri olarak dayanışma içerisinde yürüteceklerini duyuran Dağlı, kampanyanın taleplerini şu şekilde sıraladı: “Suruç katliam dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın. Suruç katliamının sorumluları yargılansın. Suruç katliamının belgeleri açıklansın. Amed, Suruç, Ankara katliamlarının ilişkisi açıklansın.”

’20 Temmuz’u saraya karşı isyan günü yapalım’

‘DEVRİMCİ GELENEĞİN İZLERİNİ SÜREREK YOLUMUZU AYDINLATIYORUZ’

Kampanya boyunca imza toplayarak, sokaklarda meydanlarda olacaklarını ve her yerde “Suruç için adalet” diyeceklerini kaydeden Dağlı, “Son olarak söylemek istiyoruz ki bizler Denizler’in, Mahirler’in, İbrahimler’in yaratmış olduğu devrimci değerlerin ve devrimci geleneğin izlerini sürerek yolumuz aydınlatıyoruz. Nasıl ki Mahirler, Denizler’in idamını engellemek için yola düştüyse, nasıl ki İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil’i ihbar edenleri kendi elleriyle sorguladıysa, bizlerde aynı devrimci dayanışma ve yoldaşlık bilinciyle hareket ediyoruz” dedi.

KAMPANYANIN STARTI BUGÜN VERİLİYORsuruc-genclik cephesi-6

“Yoldaş kanı dökenlerden yoldaşları hesap soracak” diyen Dağlı, şöyle devam etti: “Gençliğin birleşik mücadelesi, Suruç katliamının ve diğer bütün katliamların hesabını sorana kadar devam edecektir. Gençlik Sarayları yıkarak bu kirli düzeni alt ederek Suruç şehitlerinin özlemi olan eşit özgür bir geleceği hep birlikte yaratacaktır.”

Açıklamada söz alan EHP Gençlik Üyesi Nurseli Gözüaçık, dayanışma içinde yürütecekleri kampanyanın startını bugün saat 14.00’de Beşiktaş Meydanı’nda açacakları stant ile vereceklerini duyurdukları çalışma da başladı. (ETHA)

 

suruc-genclik cephesi-4 suruc-genclik cephesi-5
One thought on “Gençlik örgütleri: “Suruç için adalet herkes için adalet”  kampanyasını birlikte yürüteceğiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir