Şenal Sarıhan: Külter’i bulmak zorundayız

Faili meçhul cinayetler ve gözaltında kaybetmelere karşı yıllardır mücadele veren CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, gözaltında alınmasından bu yana 12 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in sağ olarak bulunması çağrısı yaptı. Külter’in kaybedilmesinin 90’lı yıllara dönme kuşkusunu artıran en önemli işareti olduğunu belirten Sarıhan, “Kayıp arkadaş için hep birlikte mutlaka gerekli araştırma yapılmalı, arkadaş bulunmalı ve bu yol kapatılmalı” çağrısında bulundu.

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, 27 Mayıs Cuma akşamı gözaltına alındı. Kendisinde 12 gündür haber alınamayan Külter’in 23. Jandarma Sınır Komutanlığı’na götürüldüğü belirtiliyor. Başta İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Külter Ailesi olmak üzere Külter’in akıbetine ilişkin hiçbir başvuruda sonuç alınamazken, adli, kolluk ve idari birimlerce Külter’in gözaltında olduğu kabul edilmiyor. Birleşmiş Milletlere (BM) yapılan başvurusuna rağmen BM halen Türkiye’ye Külter’in akıbetini sormadı. İnsan hakları savunucuları Türkiye’de 2005 yılından sonra ilk defa “gözaltında kayıp” olayının yaşanmaması, yani Külter’in sağ olarak bulunması için mücadele vermeye devam ediyor.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 1993 yılında yaşanan Sivas katliamında yakınlarını yitiren ailelerin avukatlığını 23 yıldır üstleniyor. Aynı zamanda Sarıhan, 90 yılların devlet politikası haline gelen faili meçhul cinayetler ve gözaltında kaybetmelere karşı mücadele veren bir insan hakkı savunucusu.

‘Külter’i bulmak zorundayız’

hursit kulter-2-sirnak-kaybedilme copySarıhan, Külter’in gözaltında kaybedilmeye çalışılmasına dair “Sürekli bir biçimde 90’lı yılların yeniden geleceği kuşkusu dile getiriliyor. Bu kuşkuyu artıran önemli bir işaret ile karşı karşıyayız. Umarız kayıp olan arkadaş bulunur” dedi. Sarıhan, Külter’in kaybettirilmsiyle birlikte hukuk dışı, keyfi infazların yeniden gündeme geleceğinin altını çizerek, “Bu gündeme karşı insan hakları savunucuları, siyasi partiler uyanık davranmalıdır” dedi.

Sarıhan, yıllarca yaşım hakkı için, gözaltında kaybedilmelere karşı, faali meçhul cinayetlere karşı mücadele ettiklerini ve çok fazla engelle de karşı karşıya geldiklerini söyledi ve ekledi: “Gözaltına alınan insan, devletin sorumluluğu altındadır. Devlet sorumludur kaybedilmesinden. Kayıp yakınları her türlü korumadan yararlanmalıdır. Bulunması için yapılan çalışmaların bütün aşamalarına katılmalıdır. Yollar ve olanaklar sağlanmalıdır.”

‘Bulunması için gerekli özeni göstereceğiz’

“Biz 90’lı yıllara dönüşün en önemli işareti olan bu olayı kaygı ile karşıladık” şeklinde devam eden Sarıhan, Külter’in bulunması için hukuken yapılması gereken her konuda gerekli özeni göstereceklerini de dile getirdi.

‘Yaşam hakkımız bu ellere teslim edilir’

Sarıhan, gözaltında kaybedilmenin yeniden bir devlet politikası haline gelme ihtimaline karşı ise “Bir devlet politikası haline dönüşme olasılığı bizim yaşama hakkımız alabildiğine bu ellere teslim edilmesi durumuna gelir” dedi. Günümüzde pek çok olayın zaten yaşam hakkının hiçe sayıldığını gösterdiğini ifade eden Sarıhan, şöyle konuştu: “Artık demokrasiden, insan haklarından söz edilemeyecek, Anayasa ve mevcut yasalar çiğneniyor. Hukuksuzluk alabildiğine tırmanacak. Böyle bir iddia karşısında soruşturmaya dahil olabilecek miyiz? Gerekli olanaklar sağlanacak mı? Aile gerekli koruma altına alınıp, tüm haklarından yararlanabilecek mi? Otopsi süreci yaşanırsa objektif sonuçlara varabilecek miyiz? Adalet olacak mı? Geçmişte çok fazla faili meçhul cinayetini izlemeye çalıştım. Canileri bulmak istedik. Ancak açılan davalar bir elin parmağını geçmedi.”

Avukatlar da hedef olacak

Sarıhan, ileriki süreçte bu tür davaların yaşanması halinde avukatların hayatinin tehlikeye gireceğini ve ülkede kargaşa ve hukuksuzluğun alabildiğince tırmanmış olacağını söyledi.

‘Bu yol kapatılmalı’

Sarıhan, son olarak “Kayıp arkadaş için hep birlikte mutlaka gerekli araştırma yapılmalı, arkadaş bulunmalı ve bu yol kapatılmalı” çağrısında bulundu. (Deniz NAZLIM – DİHA)

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir