SKM ve ÖGK: “Suruç için adalet Çilem Doğan için adalet”

SKM ve ÖGK, özsavunma hakkını kullanarak kendisine sistematik şiddet uygulayan eski eşi Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın karar duruşması öncesi Adliye önünde açıklama yaptı. Sosyalist kadınlar, Doğan’a özgürlük istedi.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Özgür Genç Kadın (ÖGK), kendisine sistematik şiddet uygulayan erkeği özsavunma hakkını kullanarak öldüren Çilem Doğan’ın karar duruşması öncesinde basın açıklaması yaptı.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek karar duruşma öncesi, Adliye arka kapısı önünde biraraya gelen sosyalist kadınlar, “Suruç için adalet Çilem Doğan için adalet” yazılı pankartı açtı, Doğan’ın fotoğrafı ve özsavunma hakkını kullanan kadınların isimlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı.

Sosyalist kadınlar adına açıklama yapan SKM üyesi Ece Genç, Doğan’ın karakola başvuruda bulunmasına rağmen, eski eşi Hasan Karabulut tarafından sistematik şiddete maruz kalmasının yanısıra bedenini satmaya zorlandığını hatırlattı. Genç, kadının üstünde istediği zaman tahakküm kurabileceğini zanneden erkek egemen aklın karşısına dikilen özsavunma iradesinin bir pratik ile daha karşılarına çıktığını vurguladı. Genç, “Çilem de tıpkı Nevin Yıldırım gibi kendisine edilecek olan tecavüzü, üstünde kurulacak olan tahakkümü özsavunma hakkını kullanarak engelledi” şeklinde konuştu.

Kadın cinayeti davalarında katillerin “iyi hal”, “tahrik”, “aşırı sevgi” indirimi aldığını söyleyen Genç, “Ölmemek için öldürdüm” diyen Doğan’ın yargılanmasına tepki gösterdi. “Erkek yargı, medya, devlet kolkola grip var gücüyle kadını karalama, erkeği aklama, özsavunmaya verebileceği en yüksek cezayı vermeye çalışarak kadın iradesini kırma yoluna başvuruyor” diyen Genç, bu aklın Saray’dan geldiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadını “yarım” olarak tanımladığı aklın karşısında kadın aklı, iradesi ve güç aldığı kadın dayanışması ile dikildiklerini vurgulayan Genç, “Katlettikleri kadınların çıplak bedenlerini teşhir eden erkek aklının karşısında direnişi kuşanıyoruz! Suruç’ta yitirdiğimiz kadın yoldaşlarımızdan aldığımız güçle kadın mücadelesini büyütüyoruz. Korkmuyoruz ve teslim olmuyoruz” şeklinde konuştu.

Özsavunma hakkını kullanan Doğan’ın bugün görülecek karar duruşmasına dikkat çeken Genç, Doğan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Genç, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tıpkı Nevin Yıldırım gibi Çilem’in de müebbet hapis cezası almasını istemiyoruz. Çilem’in yanında olmaya ve bulduğumuz her fırsatta da ‘Özsavunma haktır’ demeye devam edeceğiz.”

Sosyalist kadınlar açıklamalarını, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Özsavunma haktır”, “Çilem Doğan’a özgürlük” sloganları ile sonlandırdı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir