‘Tüm kadınlığımızla Çilem Doğan’a özgürlük istiyoruz’

Özsavunma hakkını kullandığı için yargılan Çilem Doğan’ın karar duruşması öncesi açıklama yapan Adana Kadın Paltformu, başka bir hayatı mümkün kılmak için yıllardır mücadele ettiklerini kaydetti. Kadınlar, Doğan’a özgürlük istedi.

Adana Kadın Platformu, özsavunma hakkını kullanarak kendisine şiddet uygulayan eski eşini öldüren Çilem Doğan’a özgürlük istedi.

SKM ve ÖGK’nın da katılımıyla Adana Adliyesi önünde biraraya gelen kadınlar, “Yarım aklınızla değil, tüm kadınlığımızla Çilem Doğan’a özgürlük istiyoruz” yazılı pankartı açtı.

Platform adına basın açıklamasını Derya Çiçek yaptı. Çiçek, “Biliyoruz ki, Çilem Doğan kendini savunmasaydı ‘kocası’ tarafından öldürülecekti. Bizler ise bir kadın cinayeti davasında, erkek şiddetinin cezalandırılması için duruşma salonunda olacaktık” dedi.

Doğan ile dayanışmak, özsavunma hakkını haykırmak için duruşmada olacaklarını duyuran Çiçek, “Çilem gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi, Havva, Semra, Yasemin, Fatma gibi, erkek şiddetine direnen bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini kendi arayan kadınların yaptığı meşru müdafadır” dedi.

Meclis Boşanma Komisyonu’nun raporu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın düşmanı açıklamalarını işaret eden Çiçek, kadınlar olarak başka bir hayatın mümkün olması için yıllardır mücadele ettiklerini kaydetti.

“Bu hayat sizin değil bizim” diyerek erkek egemen sistemi uyaran Çiçek, “Ve bir kez daha diyoruz ki, erkek adalete direniyoruz. Annelik kariyer değil, aileniz kaderimiz değil, kızlı erkekli oturuyoruz. 3-5 çocuk doğurmuyoruz, kürtaj oluyoruz, hayatlarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Çilem Doğan davasında kadınlara engel cilem dogan durusma-1

Kendisine şiddet uygulayan eşini öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Çilem Doğan’ın davasına kadınlar alınmadı.

Kendisine şiddet uygulayan eşini öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Çilem Doğan’ın yargılanmasına Adana Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

Duruşmayı izlemek üzere gelen kadınlar, adliye içinde polisler tarafından darp edildi. Polis, kadınları duruşma salonuna almak istemedi. Kadınlar bu durumu sloganlarla protesto etti.

Kadınlar hala duruşma salonuna alınmadı.

 
2 thoughts on “‘Tüm kadınlığımızla Çilem Doğan’a özgürlük istiyoruz’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir