Alevilerden AP önünde ‘faşizme, şeriata ve diktatörlüğe hayır’ eylemi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) üyeleri Avrupa Parlamentosu (AP) önünde düzenledikleri gösteriyle Türkiye’deki diktatöryel politikaları protesto etti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) üyeleri Avrupa Parlamentosu (AP) önünde düzenledikleri gösteriyle Türkiye’deki diktatöryel politikaları protesto etti.

Aylık oturumların yapıldığı Strasbourg’daki AP binası önünde toplanan yüzlerce Alevi, ‘Faşizme, Şeriata ve Diktatörlüğe Hayır’ sloganıyla protesto gösterisi düzenlerken, Avrupa ülkelerini harekete geçmeye çağırdı.

Almanya, Fransa, İsviçre ve Avusturya gibi ülkelerden derneklerin üyelerinin katıldığı eylemde AABK tarafından hazırlanan açıklama metni okundu.  Türkiye’nin fiili olarak bir başkanlık sistemine zorlandığı ve hukukun hiçe sayıldığı bir ortamda her gün ölümlerin yaşandığı belirtilen açıklamada, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla da Meclis’in hiçe sayıldığı vurgulandı.

Alevilerin eşit haklar ve eşit yurttaşlık gibi taleplerinin asimilasyon politikalarıyla cevaplandığı kaydedilen açıklamada, Kürt halkının barışçıl-demokratik taleplerinin şiddet ve katliamlarla karşılık bulduğunun altı çizildi. Maraş’ın Terolar bölgesinde inşa edilecek ‘mülteci kampına’ dikkat çekilen açıklamada, AFAD kampları adı altında bölgenin işgal edilmek istendiği uyarısı yapıldı.

“Ovamıza, kimliğimize ve yaşam alanlarımıza yönelik AKP ‘dokunmalarına’ hayır diyoruz” denilen açıklamada, Dersim, Soma ve Hatay’da yapılmak istenen termik ve hidroelektrik projelerinin vereceği zararlara işaret edildi.

AKP iktidarının Suriye’deki ‘cihatçı’ örgütlere desteğinin bilindiği ve bu örgütlerin Türkiye’ye taşındığı kaydedilen açıklamada, zorunlu din dersleri ve AKP’nin ‘dindar ve kindar nesil yetiştirme’ politikaları sert bir dille eleştirildi.

Türkiye’deki tüm bu baskıcı ve katliamcı politikalara karşı sessiz kalınmamasının istendiği açıklamada, Avrupa ülkelerinin Erdoğan yönetimine karşı tutum alması çağrısı yapıldı.

Sık sık Erdoğan ve AKP aleyhine sloganların atıldığı eylemde Erdoğan’ı Hitler’e benzeten pankartlar da taşındı. Eyleme bazı AP üyeleri de destek verdi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir