Antep Valisi’nden DAİŞ haberleri yapılmaması için gazetecilere ültimatom

Antep Valisi, kentte DAİŞ’le ilgili haberlerin yapılmaması için gazetecilere ültimatom verdi. Gazetecilerin yapacağı haberlerin kendi kontrollerinden geçmeden yayınlanmaması için de bir whatshap grubu kuran valilik, haberlerin önce bu gruba atılmasını ve onaylandıktan sonra servis edilmesini istedi.

Dîlok (Antep), DAİŞ çetelerinin üs olarak kullanmasından dolayı birçok kez gündeme gelirken, Türkiye ve uluslararası kamuoyunda da DAİŞ ile anılmaya başlandı. Son bir yıl içerisinde DAİŞ tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen saldırıların tümünde Antep bağlantısı ortaya çıkarken, halen onlarca hücre evinin olduğu belirtilen kentte DAİŞ ile ciddi bir mücadele yürütmeyen Antep Valiliği, bu hassasiyeti sadece haberlerin yapılmaması noktasında gösterdi.

Basına DAİŞ ültimatomu

Valilik, 31 Mayıs günü ilk olarak ulusal medya çalışanlarıyla ardından da yerel medyanın tepkisi üzerine medya çalışanlarıyla bir otelde toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantıya, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Şeref Çakmak, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Bayır, Antep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Çoşkun, Antep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Kentin mülkü idari yöneticileri ve yerel yöneticileri ile medya kuruluşu çalışanlarının katıldığı bu toplantı ilk bakışta normal bir toplantı olarak görüldü. Ancak toplantının başlamasıyla birlikte Vali Yerlikaya’nın kullandığı ifadeler ve sonrasında ortaya çıkan tablo, bu toplantının sıradan bir toplantı olmadığı gibi DAİŞ ile mücadele etmesi gereken valiliğin bunu bırakıp bu konunun basında yer almaması için medyaya ültimatom verdiği bir toplantıya dönüştü.

Toplantı öncesinde kısa bir konuşma yapan Vali Yerlikaya, daha sonra toplantının asıl amacını da itiraf etti.

Vali’den ‘Antep’e sansür

Vali Yerlikaya, toplantıda kentte yaşanacak olan olaylarla ilgili olarak valilik açıklaması beklenmeden haber servisi yapılmamasını istedi. Bununla da yetinmeyen Yerlikaya, “DAİŞ’in saldırılarında da Antep kelimesinin kullanılmaması, örneğin Antep Havaalanı yerine havaalanına yakın bir bölge ya da Antep sınırı demek yerine Karkamış sınırı ifadesi kullanmak daha doğru olacaktır” diyerek de gazetecilere meslek kurarlarını dahi hiçe saymasını istedi. Valilik, tüm bunların gerekçesini de kenttin DAİŞ ile anılmasını, turist sayısında ciddi düşüşlerin olmasına bağladı.

Kontrol için whatshap grubu kuruldu

Vali Yerlikaya, söz konusu toplantıda basın mensuplarının DAİŞ ile ilgili haberler yaparken valilik onayı olmaksızın bu haberleri servis edilmemesini talep etti. Bu kapsamda bir whatshap grubu dahi kurularak, kentteki medya çalışanları bu gruba eklendi. Vali, gruba dahil edilen medya çalışanlarından DAİŞ ile ilgili yapılacak olan haberleri servise koymadan önce bu gruba atmaları, valilikçe kontrol edildikten sonra haberlerin servis edilip edilmeyeceğine karar verildikten sonra yayınlanmasını istedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir