Korucular yakılacak evleri söylüyor asker yakıyor

Şırnak’ta soykırım operasyonları kapsamında devlet güçlerinin saldırılarında yer alan korucuların, kentte Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yer alan kişilerin evlerini askerlere göstererek, yakılmasına yol açtığı ortaya çıktı. Kentten bilgi alan yurttaşlar, evlerinin korucular tarafından yağmalandıktan sonra yakılması için askerlere bildirildiği belirtildi.

Şırnak’ta devlet güçleri tarafından başlatılan soykırım saldırıları sırasında operasyonlara katılan ve evlerin yağmalanmasında yer alan korucuların şimdi de kentteki evlerin yakılmasında da yer aldıkları ortaya çıktı. Kentte korucuların, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yer alan kişilerin evlerini operasyonda yer alan özel harekatçılara bildirdiği ve bu evlerin de JÖH’ler tarafından yakıldığı belirtildi.

‘Kurşun değmeyen ev dahi ateşe veriliyor’

Yasakla birlikte Afet Evleri Mahallesi’ne göç etmek zorunda kalan inşaat işçisi Neşet Akın (45), 1996 yılından beri yapımıyla uğraştığı Yenimahalle Mahallesi’ndeki evinin korucuların askerlere bildirilmesiyle yakıldığını ifade etti. Akın, bir tek kurşunun dahi değmediği çatışmaların sokaklarında yaşanmamasına rağmen, evinin sırf yurtsever olduğu için özenle seçilerek yakıldığını ifade etti.

‘Yurtsever olduğumuz için evlerimiz yakılıyor’

Yine 12 kişilik nüfusuyla kaldığı çadırda yatalak annesine bakmak zorunda kalan inşaat işçisi Mahmut Külter (55) yıllarca birlikte çalıştığı arkadaşı Akın’ın söylediklerini doğruluyor. Külter, aile olarak Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yer almalarından kaynaklı korucular tarafından hedef alındıklarını ve kentten duyduğu bazı bilgilere göre korucuların özellikle kendilerinin evlerini yakılmaları için adres olarak askere verdiklerini söyledi.

‘Korucular kamyonla evlerimizi boşalttı’

Korucuların evlerini yağmaladıklarını da söyleyen Külter, tanıdığı fakat ismini vermediği bir korucunun da bir kamyonla evindeki eşyaları çaldığını ve ardından evin yakılması için askerlere gösterdiğini söyledi. Külter şunları söyledi: “Evimdeki eşyaları bir kamyona doldurup evine götüren korucunun eşi bunu sert bir şekilde karşılıyor. Eşi hırsızlık yapan kocasını eve almıyor, bize yakışmaz diyerek eşyaları başka yere döktürüyor.”

‘Korucular olmazsa devlet bir adım dahi ilerleyemezdi’

Külter, korucular sayesinde devlet güçlerinin bu kadar pervasızca davrandığını dile getirerek, “Korucular olmasaydı bu devlet o sokaklarda yüz yılda bile bir metre dahi ilerleyemezlerdi” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir