Muhabirlere tehdit: Bu haberleri size yaptırmayacağız

Çadırlarda yaşayan Şırnaklılarla ilgili haber yapmak için Şırnak’ın Kumçatı beldesine giden DİHA muhabirleri, askerlerce gözaltına alındı. Gözaltında “Sizi bu haberleri yaptırtmayacağız” sözleriyle tehdit edilen muhabirler beldeden uzaklaştırıldı.

Devletin soykırım saldırılarından dolayı göçertilen ve Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde naylon, derme-çatma çadırlarda kalan Şırnak’lıların yaşadığı zorlu koşulları haberleştirmek üzere Kumçatı’ya giden DİHA muhabirleri Dicle Müftüoğlu ve Selami Aslan, Avgamasya köyünde zırhlı askeri araçlarla durduruldu. Burada, muhabirlerimizin kamera, fotoğraf makinesi ve kimliklerine el koyan askerler, görüntü ve fotoğrafları da sildi.

Amirden muhabirlere tehdit

Daha sonra İkizce Karakolu’na götürülen DİHA muhabirlerine Güvenlik Şube Amiri, “Burası da yasaklı bölge burada haber yapamazsınız. Devleti karalayıcı haberler yapıyorsunuz. Siz, çadırda yaşayan insanlara ‘Devlet bizi bu hale getirdi’ dedirtiyorsunuz. Ancak, biz size bu haberleri yaptırmayacağız. Bu civarda haber yapamazsınız” şeklinde tehdit etti.

Kamera, fotoğraf makinesi ve kimliklerini alan muhabirler, askerler eşliğinde Kasrik Beldesi çıkışına bırakıldı.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir