Suruç için, Herkes için ’33 adalet eylemi’ Berkin’le başlayacak

SGDF’nin 33 noktada gerçekleştireceği adalet eylemleri, 16 Haziran’da Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde başlayacak.

Suruç katliamının yıl dönümü yaklaşırken, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında 33 noktada adalet eylemleri gerçekleştirecek.

20 Temmuz’a kadar her gün bir kentte yapılacak olan adalet eylemleri, 16 Haziran’da Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde başlayacak.

18 FARKLI KENTTE 33 NOKTADA ADALET İSTENECEK

SGDF üyeleri kampanya kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Artvin/Hopa, Diyarbakır ve Samsun’un da içinde 18 kentte eylem yapacak. Eylemler 17 Temmuz’da Beyazıt’ta yapılacak eylem ile sona erecek.

Sosyalist gençler, Hrant Dink’ten Mustafa Suphilere, Reyhanlı’da katledilenlerden mültecilere, Roboski’de katledilen köylülerden Soma’da katledilen işçilere, herkes için adalet isteyecek. SGDF’liler, Metin Lokumcu, Mehmet Tunç ve Asya Yüksel, Sevag Balıkçı, Ceren Baran, Azra Has, Metin Göktepe, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Serhat Yıldız, Baran Tursun ve Ekin Wan için de adalet isteyecek.

Kampanyaya ilişkin bilgi veren Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in ablası ve SDGF Eşbaşkanı Özgen Sadet, “Biliyoruz ki, 33 düş yolcusu; kalbi Berkin ile, Roboski ile atanlardı. Hrant’ın katledildiği yerde her 19 Ocak günü omuz başımızda olanlardı. Özgecan’ımız vahşice katledildiğinde isyanlarını kuşanıp sokakları dolduran kadınlar, Reyhanlı katliamında yüreği yananlardı. Cumartesi Anneleri’ni bir an yalnız bırakmayanlar Uğur Kaymaz’dan Sevag Balıkçı’ya katliamları kabul etmeyenlerdi” diye konuştu.

Suruç’ta katledilen 33 devrimci gibi adalet isteyeceklerini belirten Sadet, şunları söyledi: “Onlar Metin Lokumcu’dan, Gezi şehitlerine, Sivas’tan, Madımak’tan Beyazıt katliamına yüreği adalet diye atanlardı. Dün meydanlarda, sokaklarda birlikte adaleti haykırdıklarımız, 20 Temmuz’da Suruç katliamıyla en büyük adaletsizliklerden birini yaşadı.”

SGDF’nin kampanya duyurusunun tam metni

‘YENİ KATLİAMLARIN YAŞANMAMASI İÇİN ADALET İSTEYECEĞİZ’

Ortaya çıkan belgelere dikkat çeken Sadet, “Belgeler gösteriyor ki, Suruç aydınlatılsaydı, Ankara katliamı olmayacaktı. Yeni katliamların yaşanmaması için adalet mücadelesini yükselteceğiz” dedi. Tüm katliam ve cinayetlerin aydınlatılması için sokaklarda olacaklarına dikkat çeken Sadet, “33’lerimizin izinden yürüyerek katliamların aydınlatılması ve failli belli katliam ve cinayetlerin adalet ile buluşması için kampanyamız boyunca Soma’dan Metin Göktepe’ye, Aylan bebekten Kazancı Yokuşu’na aydınlatılmamış her katliamın peşinde olduğumuzu ve adalet istediğimizi haykıracağız” diye konuştu.

HER GÜN BİR ŞEHİDE ATFEDİLECEK

16 Haziran’dan itibaren 33 yerde adalet talebini yükselteceklerini vurguladı ve ekledi: “16 Haziran’da Berkin’imizin düştüğü tarihten 17 Temmuz’da yaşanan başka bir gençlik katliamı Beyazıt katliamına kadar adaletin peşinde olduğumuzu bir kez daha haykıracağız. Adaleti haykırdığımız her gün yoldaşlarımızın adıyla anılacaktır, her gün bir yoldaşımıza atfedilecektir.” (ANF)

change.org üzerinden devam eden imza kampanyaya ulaşmak için tıklayın

“Suruç için 1 milyon imza” kampanyası tüm Türkiye kentlerine yayılıyor.

Gençlik örgütleri: “Suruç için adalet herkes için adalet”  kampanyasını birlikte yürüteceğiz

20 Temmuz’u saraya karşı isyan günü yapalım’

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir